JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Streik avverget i kommunene. Dette er den nye lønna

– Et godt resultat, mener forbundsleder Marianne Solberg. 

– Et godt resultat, mener forbundsleder Marianne Solberg. 

Hanna Skotheim

Saken oppsummert

solfrid.rod@lomedia.no

Streiken i kommunene er unngått. Partene ble enige natt til fredag.

Resultatet gir alle FO-medlemmer i KS-området en lønnsøkning på minst 22.800 kroner. Det er i tråd med frontfagsoppgjøret, melder FO.

– Dette ble et godt resultat. Økonomien er i tråd med frontfaget og gir gode tillegg til våre medlemmer, sier FO-leder Marianne Solberg, som har ledet forhandlingene på vegne av FO.

Økte tillegg

KS-området omfatter alle norske kommuner bortsett fra Oslo, som er et eget tariffområde.

Et av resultatene Solberg peker på er at FOs medlemmer i KS nå får økte tillegg for jobbing kveld, natt og helg.

For eksempel får de som jobber nattevakt nattillegg fram til klokka åtte. Hittil har de fått tillegget fram til klokka seks.

– Ubekvemstilleggene er økt, og vi har fått gjennomslag for at nattillegget varer ut vaktens lengde, sier Solberg.

Kompetanse

Uttelling for kompetanse har vært viktig for FO i oppgjøret, og Solberg er fornøyd med forbedringer i tariffavtalen på dette punktet.

– Vi har også fått på plass en stillingskode for miljøterapeuter som tar videreutdanning. Dette har vært et viktig krav for FO, og vi er glade for at dette nå er plass.

Stoppet KS-krav om arbeidstid

Helene Harsvik Skeibrok er forhandlingsleder i LO Kommune, som FO er en del av. Hun har sagt tydelig nei til å svekke de ansattes medbestemmelse på turnuser og arbeidstid.

– Vi ga klar beskjed om at det ville bli streik dersom arbeidsgiver KS sto fast på kravet om sterkere styring av våre medlemmers arbeidstid. I realiteten ville det bety at arbeidsgiver ensidig kunne bestemme ansattes arbeidstid og turnus, og ta fra våre medlemmer medbestemmelse. Det er veldig bra at vi klarte å stoppe dette kravet, sier hun til Fagbladet.

KS fornøyd

Tor Arne Gangsø, arbeidslivsdirektør i KS, er også fornøyd med at meklingen førte fram.

– KS har hatt ambisjoner om et helhetlig og ansvarlig oppgjør innenfor frontfagets ramme. Det har vi fått til. Og det er vi glade for, sier Gangsø.

Han peker på at partene framover skal samarbeide om å finne en vei mot det han kaller «mer framtidsrettede turnuser og bestemmelser om arbeidstid».

– Jeg er glad for at vi er i mål og jeg berømmer partene for konstruktivt arbeid. KS har gitt mye på våre opprinnelige krav om modernisering av arbeidstidsbestemmelser, men enigheten som er oppnådd om å jobbe videre med disse utfordringene opplever jeg som et viktig skritt i riktig retning, sier Gangsø.

Mekles fortsatt i offentlig sektor

Oslo kommune er et eget tariffområde og er ikke en del av KS-oppgjøret. I Oslo og i statsoppgjøret mekles det på overtid natt til fredag.