Enighet i staten – alt blir gitt i lokale tillegg
FO og LO har kjempet for likelydende avtaler i staten lenge. Nå er det på plass.
Det blir ingen sentrale tillegg på ansatte i staten i år. – Det måtte vi gi oss på for å få på plass likelydende tariffavtaler, sier Jannicke Larsen, nestleder i FO.
Hanna Skotheim
Saken oppsummert
simen@lomedia.no
Meklingsfristen gitt ut ved midnatt til fredag, men først 12 timer senere ble LO Stat og staten enige om en ny tariffavtale.
LO Stat, som FO er en del av, har vært opptatt av at det skal være én tariffavtale i staten. Fra 2022 har nemlig Unio og Akademikerne hatt sin egen tariffavtale med staten. LO har tidligere påpekt at det fører til ulik lønnsvekst blant kolleger på samme arbeidsplass som tilhører ulike fagforeninger.
Nå fikk de på plass en likelydende avtale.
– Det har vi jobbet mot i noen år, så det var kjempeviktig å lande. Vi har sett en tendens til at lønnsutviklingen kan bli forskjellig ut fra hvilken fagforening du tilhører, sier Jannicke Larsen, forhandlingsleder for FO.
Alt gis lokalt
Det førte imidlertid til at LO Stat ikke fikk gjennomslag for sitt krav om sentrale lønnstillegg. Alt skal forhandles lokalt.
– Det var en av tingene vi måtte ofre for å få til likelydende avtaler, sier Larsen.
– Vil det bli mulig å sikre alle reallønnsvekst når det skal forhandles lokalt?
– I utgangspunktet kan vi ha like god kontroll lokalt på at alle får lønnsvekst, og man kan også der gi generelle tillegg. Men vi vet at det krever godt samarbeid lokalt. Vi ønsker at alle skal få reallønnsvekst.
Vil alle få reallønnsvekst?
Den økonomiske ramma i statsoppgjøret er på 4,4 prosent, det samme som i frontfaget og KS (kommunesektoren).
– Hva har vært mest krevende i årets oppgjør?
– Å gi avkall på andre ting. Blant annet har vi ønsket oss flere koder på lønnsstigen. Det fikk vi ikke til i denne runden. Vi har opplevd at likelydende avtaler var viktigst også for våre medlemmer.
– Når alt skal fordeles lokalt, hvordan skal FOs medlemmer og tillitsvalgte forholde seg til dette for å sikre at alle får mest mulig i lønnstillegg?
– Vi har så mange dyktige tillitsvalgte og medlemmer der, så jeg tror det kommer til bli en fin prosess. Jeg ønsker dem lykke til med den delen når den tid kommer.
Streikefaren over for denne gang
LO Stats leder Elisabeth Steen Onshus gjør det klart at streikefaren var over for denne gang, men at det hadde sittet langt inne å komme til en slik konklusjon:
– Jeg legger ikke skjul på at jeg er enormt skuffet over staten i årets oppgjør. Jeg sitter med en følelse av at vi er presset inn i en nesten umulig situasjon av staten. Og det er ingen god følelse å ha, sier Elisabeth Steen Onshus.
Bakgrunnen for uttalelsen er at staten før oppgjøret hadde sagt at de ønsket å fordele noe av pengene sentralt. Det er bare slik alle ansatte er sikret å få uttelling under oppgjøret.
Steen Onshus sier at hun samtidig er glad for at sektoren nå styres av like avtaler. Dette var et viktig mål for LO Stat:
– Å komme tilbake til likelydende avtaler i det statlige tariffområdet har vært et prioritert krav for LO Stat og medlemsforbundene, fordi vi ønsker å forhandle i samme rom som de andre partene. Splittelsen har jo også gjort det vanskeligere å snakke sammen om andre ting enn lønn, påpeker hun.
Ministeren er fornøyd
Selv om staten i utgangspunktet ønsket å fordele mer av pengene sentralt, er digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne Tung (Ap) fornøyd med resultatet.
– I forhandlinger som er krevende, må alle gi og ta for å oppnå en enighet. Da er det hit vi har kommet i dag, og jeg er først og fremst glad for at vi har oppnådd en enighet som ligger innenfor frontfagsrammen og at vi har fire like avtaler.
– Hvordan da sikre store, generelle tillegg i staten, slik dere har sagt at dere ønsker?
– Det er flere mekanismer vi kan ta i bruk for å sikre lønnsutviklingen til ansatte i staten og sikre at vi har mekanismer som gjør at vi både kan beholde og ansette nye, sier hun til FriFagbevegelse.
Medlemmene får siste ord
Resultatet skal nå ut til uravstemning blant medlemmene. Da LO Stat var i samme situasjon for to år siden, endte avstemningen med et tydelig nei-flertall.
LO Stat-leder Steen Onshus vedgår at det ligger en risiko for at det kan skje på nytt:
– Det er jo medlemmene som avgjør dette. Får vi et bindende «nei», ligger det an til streik likevel. Det må vi være åpne for.
Flere saker
Det blir ingen sentrale tillegg på ansatte i staten i år. – Det måtte vi gi oss på for å få på plass likelydende tariffavtaler, sier Jannicke Larsen, nestleder i FO.
Hanna Skotheim
Enighet i staten – alt blir gitt i lokale tillegg
Både lønna og ubekvemstilleggene øker for ansatte i Oslo kommune.
Jonas Sandboe
Jobber du i Oslo kommune? Dette får du i lønnsøkning
– Et godt resultat, mener forbundsleder Marianne Solberg.
Hanna Skotheim
Streik avverget i kommunene. Dette er den nye lønna
Riksmekler Mats Ruland kan ha en lang natt foran seg.
Erlend Tro Klette
Fristen er ute, meklingen for ansatte i stat og kommune fortsetter utover natta
Sosionom Madelen Bystrøm og barnevernspedagog Monica Enersen møter Fontene på en kafe utenfor jobben. De er motiverte for å streike.
Simen Aker Grimsrud
– Vi er ikke interesserte i at arbeidsgiver skal tulle med arbeidstida
Hun har nylig vært på et jobbintervju på et Nav-kontor. – Jeg ønsker så veldig en telefon med spørsmålet: «Har du lyst å jobbe her?»
Anne M. Odland

