Svar til Ilebrekke:
Hva med å kommentere argumenter mot positiv atferdsstøttes status?
Det er et dårlig bidrag til praksisfeltet at PAS får dominere og atferdsanalytikere utestenges, mener Børge Holden.
Øystein Helmikstøl
Saken oppsummert
Jeg burde ha åpnet for samtale framfor å markere avstand, mener Ilebrekke. Men avstanden er der allerede, ved den posisjonen og makten som PAS har fått, på bekostning av atferdsanalyse.
Psykolog, Sykehuset Innlandet og Habilitering Hadeland
I et innlegg Fontene 13. april kommenterte Magnus V. Ilebrekke min artikkel om positiv atferdsstøtte (PAS) i Fontene nr. 2, 2026. Han skal ha takk for rosende omtale av meg, og for at han ikke går imot mine argumenter for at PAS er «keiserens nye klær». Han kommenterer i stedet min retorikk, og innlegget er mest et forsøk på en diskursanalyse. Jeg har noen kommentarer til hans hovedpoenger.
Ilebrekke misliker at jeg kaller PAS «keiserens nye klær». Det er imidlertid et vanlig uttrykk for å utgi noe uoriginalt for å være originalt, på linje med «gammel vin på nye flasker». I artikkelen forklarer jeg mitt syn på PAS. Det var poenget med å skrive den, og jeg hadde selvfølgelig tatt standpunkt før jeg skrev den. Apropos at jeg skal være opptatt av «posisjonering og beskyttelse», skriver jeg om å beskytte atferdsanalyse mot PAS sin posisjon og makt, som medfører utestenging atferdsanalytikere. Det er ikke bare et «narrativ», og beskyttelse er på sin plass.
Ilebrekke prøver ikke å ta meg i noen usakligheter, manglende argumentasjon eller gale framstillinger av fakta, så hvis jeg polariserer, bør motparten ta sin del av ansvaret, ved å argumentere mot mitt syn i stedet for å fokusere på min retorikk, som er moderat.
Ilebrekke mener at min artikkel kanskje gir lite tilbake til praksisfeltet. Ja, jeg skrev ingen metodeartikkel, men om at det er urettferdig og uhensiktsmessig at PAS får dominere, og atferdsanalytikere altså utestenges. Det er et dårlig bidrag til praksisfeltet. Han lurer også på hvorfor det er så viktig å ta avstand til «selve begrepet», formodentlig PAS. Jeg tar ikke avstand fra PAS, som er atferdsanalyse og generell etikk og sosialpolitikk, men fra at PAS distanseres fra sitt opphav.
PAS er heller ikke kontroversielt, som er vanskelig når PAS er uoriginalt, og må praktiseres innenfor samfunnets rammer. Han mener også at jeg skaper avstand ved å bruke begreper som «aversiv» og «sosial validitet». Det første uttrykket er også brukt innenfor PAS, og i rundskrivet til Helse- og omsorgstjenesteloven kapittel 9 (KHOL), men jeg liker det ikke så godt selv, og sier og skriver oftest «ubehag». Det andre uttrykket har jeg aldri før fanget opp noen reaksjon på etter å ha sagt og skrevet det i over 30 år. At så kjente ord som «sosial» og «validitet», skal skape avstand, lyder overdrevet, særlig når jeg forklarer hva det betyr.
Avslutningsvis vil Ilebrekke jobbe sammen og dele kunnskap på tvers, men når noen plasseres i riktige og gale leire, blir det vanskelig å utvikle gode tjenester. Jeg burde ha åpnet for samtale framfor å markere avstand, mener han. Men avstanden er der allerede, ved den posisjonen og makten som PAS har fått, på bekostning av atferdsanalyse. Det deltar jeg gjerne i samtaler om, hvis PAS – miljøet har interesse av det.
Flere saker
FO-nestleder Jannicke Larsen er opptatt av at det skal være én avtale i staten.
Simen Aker Grimsrud
Frykter større lønnsgap blant ansatte i staten
– Økt kjøpekraft er det viktigste for oss, sier Marit Isaksen.
Simen Aker Grimsrud
Nå starter lønnsoppgjøret på en av landets største arbeidsplasser. Dette krever FO
Barnevernspedagog Erlend Tønnesen vil hjelpe unge med å ta gode valg.
Simen Aker Grimsrud
Advarer om pengebruk blant ungdom: – Vi må våkne
Unnur Bjørk Gunnarsdottir merker at ting har blitt dyrere de siste årene.
Privat
Vernepleier Unnur håper hun får mer å rutte med
Marianne Solberg krever reallønnsvekst og uttelling for kompetanse.
Hanna Skotheim
FO-lederen krever at du får betalt for kompetansen din
Vernepleier Hilde Nina Osen og lærer Sondre Setrom er fornøyde med å jobbe på skolen i landet med flest miljøterapeuter.
Simen Aker Grimsrud


