JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

FO-lederen om statsbudsjettet: – Vi forventer at de rødgrønne partiene blir enige

Det er budsjettkaos på rødgrønn side. Marianne Solberg mener alle fem partiene har ansvar for å sikre at ikke høyresiden får makta.

Hanna Skotheim

Saken oppsummert

simen@lomedia.no

hanna.skotheim@lomedia.no

I helga ble Arbeiderpartiet, Senterpartiet og Rødt enige om et forslag til statsbudsjett, uten å ha et flertall i Stortinget med seg. MDG vil ikke stemme for forslaget, mens SV ville forhandle videre. Blant annet skal saken om oljefondets investeringer være en sak som er vanskelig for SV.

– Vi mener det er grunnlag for å forhandle videre og har gitt regjeringen klar beskjed om det. Ansvaret her ligger på Arbeiderpartiet. Viljen til å komme andre partier i møte på viktige saker har ikke vært stor nok, men det er fortsatt tid til å få i havn i et budsjett med flertall bak seg. Det må det jobbes for nå. Vi ber om at forhandlingene fortsetter, sa Bergstø til VG søndag.

Nå sitter partiet i nye forhandlinger med Ap.

Forventer enighet

SV blir regnet som sosialarbeidernes parti. Flere målinger har vist at det er det største partiet blant denne yrkesgruppa.

Marianne Solberg er leder av FO, sosialarbeidernes forbund i LO. Hun er glad for at Ap, Sp og Rødt har lagt fram et budsjett med mange saker som er viktige for FO, blant annet styrking av kommuneøkonomien, økning i fribeløpet for uføre og tannhelse.

– Vi skjønner at det har vært noen vanskelige saker for MDG og SV, men det er ennå noen dager til fredag. Vi forventer at partiene kommer til enighet og sikrer en rødgrønn regjering og politikk. Det er det våre tillitsvalgte har jobba for i valgkampen, så da forventer vi at det er det vi får, sier Solberg.

– Hvem sitt ansvar er det?

– Det er et felles ansvar å få til det.

– Er det riktig av SV å stå hardt på saken om oljefondet?

– Det må være opp til SV å finne ut hva man til syvende og sist har å vinne på det ene eller det andre standpunktet. Vi forstår godt at det er en viktig sak, samtidig har man fått inn gode ting i budsjettet som penger til gjenoppbygging av Gaza, sier Solberg, som gjentar at hun forventer enighet på rødgrønn side.

– Alternativet til dagens regjering vil ikke levere på disse sakene, sier Solberg.

Skylder på Ap

Grete Wold var stortingsrepresentant i SV i forrige periode, men er nå bare medlem i partiet. Hun er tilbake i jobben som sosionom, men stadig engasjert. 

Hun synes det er skremmende at Arbeiderpartiet ikke strekker seg så langt at miljøpartiene vil sette signaturen sin på statsbudsjettet.

– Det er synd at man velger å bryte forhandlingene og si seg fornøyd med å legge frem en innstilling som ikke har flertall. Det skaper usikkerhet og ikke den trygge styringen.

Nå som SV igjen er i forhandlinger, håper Wold at det som har skjedd har vært en vekker for Ap.

– Jeg håper det fører til en økt forståelse for at vi ikke, i 2025, kan vedta et statsbudsjett som ikke kutter utslipp mer enn det gjør nå.

– Hva tenker du om at SV står så hardt på saken om oljefondet?

– Det er en viktig sak. SV har tre bein vi står på: Miljø, omfordeling og solidaritet. Den situasjonen vi ser med oljefondet og den linja regjeringa legger seg på – det er ikke noe SV kan skriver under på.

Wold mener det hadde vært mulig for Ap å komme dem i møte.

– Jeg opplever ikke at SV er urimelig i forhandlingene.

– Konsekvensen kan bli at det ikke blir noen rødgrønn enighet. Er det verdt det?

– Det er ikke verdt det. Landet trenger venstresida i politikken, så man må gjøre alt man kan for å få det til å skje.

Wold sikter til Arbeiderpartiet.

– Det er Ap sitt ansvar å sørge for å få et godt statsbudsjett. De må gi noe mer på miljø og internasjonal solidaritet og komme partiene mer i møte.

Wold understreker at hun uttaler seg på grunnlag av det hun selv har lest i mediene.

Dette er Ap, Rødt og Sp enige om:

Her er noen viktige saker som Ap, Sp og Rødt er enige om:

• Styrking av kommuneøkonomien med 3 milliarder kroner mer i frie inntekter for å styrke de nære velferdstjenestene i kommunene.

• 1,1 milliard kroner mer i frie inntekter til fylkeskommunene for å styrke blant annet kollektivtilbudet. 

• 600 millioner kroner til toppet bemanning i barnehagen.

• 1 milliard kroner til en hjelpekasse til Gaza.

• 500 millioner i styrking av sykehusøkonomien.

• Styrket bevilgning til døgnplasser innenfor rus og psykiatri.

• Økt bruk av gradering i uføretrygd og andre helserelaterte ytelser som sykelønn og AAP.

• Øker fribeløp i uføretrygd til 1 G fra 1. oktober 2026. De to første årene skal uføretrygdede kunne tjene inntil 0,4 G uten avkorting. De påfølgende årene økes fribeløpet til 1 G.

• Arbeidstilsynet styrkes med 15 millioner kroner.

• 100 millioner kroner til døgnplasser innen helse og rus.

• Andøya Space får tre millioner kroner mer.

• Innovasjon Norge får 91 millioner kroner mer.

• Folkehøyskole-elevene tilføres 97 millioner kroner for å beholde 40 prosent av lån til stipend.

• 200 nye VTA-plasser.

• Fair Play Bygg tilføres to millioner kroner ekstra.

• Helhetlig tannhelsereform fra 2027 der tannhelsetjenester skal likestilles med andre helsetjenester og inkluderes i egenandelsordningen.

• Ingen økning av bensin- og dieselavgifter.

• Nei til gruvedrift på havbunnen for hele stortingsperioden.

• Ny kompensasjonsordning for CO₂-avgift skal utredes.

• 14 passkontorer legges likevel ikke ned.

• Helfo-satsene økes med 10 prosent.