Vil lære sosialarbeidere å håndtere konflikter: – Mye blir løst ved å prate sammen
– Flere trenger å lære om hvordan man kan gjenopprette trygghet etter krenkelser og konflikter, sier Agron Tahiri, som nå går i bresjen for en FO-konferanse om dette.
Agron Tahiri, seniorrådgiver i Konfliktrådet Sør-Øst har lenge ønsket å arrangere en FO-konferanse om gjenopprettende prosesser.
Nadia Frantsen
Saken oppsummert
anne@lomedia.no
For første gang skal det holdes en konferanse i FO-regi om gjenopprettende prosesser og konflikthåndtering. Den arrangeres av FO-klubben i konfliktrådet, FO Oslo og FO Vestfold og Telemark 18.–19. april på Gardermoen.
Målgruppa er ansatte i konfliktrådet, kriminalomsorgen, utekontakten, miljøterapeuter i skole, forebyggende politi, oppvekst- og skoleledere og andre som arbeider med barn og unge.
– Vi tror sosialarbeidere står i en særstilling og kan bistå folk til å gå i dialog. Vi trenger mer av gjenopprettende prosesser. Flere trenger å lære om dette for å gjenskape trygghet og finne gode løsninger ved krenkelser, konflikter og lovbrudd, sier Agron Tahiri i FO-klubben i konfliktrådet.
– Metoden må brukes mer
Konfliktrådets metode er den gjenopprettende prosessen, som internasjonalt går under begrepet restorative justice.
– Den viser hvor mye som kan løses ved at man prater sammen, sier seniorrådgiver Agron Tahiri.
Han deserterte fra krigen på Balkan og bidrar til å løse konflikter i Norge. Tahiri mener metoden i konfliktrådet må brukes mye mer.
Mekleren fra Kosovo: Han deserterte fra krigen på Balkan og bidrar til å løse konflikter i Norge
Da han ble intervjuet i Fontene for snart to år siden delte han visjonen sin:
– Jeg har en drøm om at hele samfunnet skal gjennomsyres av gjenopprettende prosesser. Tenk om FO kunne arrangert den første konferansen om dette. Det er mange medlemmer i FO som jobber med slike prosesser, og potensialet er stort, både i familievernet og i barnevernet, sa han da.
Sprer det glade budskap
Han er nå glad for samarbeidet med FOs fylkesavdelinger i Oslo og Vestfold og Telemark som gjør konferansen mulig.
– Vi vil spre det glade budskap om hva gjenopprettende tankegang er, sier Gunn Sølvi Hagen, hovedtillitsvalgt i konfliktrådene.
Les mer: Mer uro på fritidsklubber: – Jeg har savnet å lære hvordan jeg kan gripe inn før det er for sent
Hun mener det er behov for gjenopprettende prosesser overalt i samfunnet, men fokuset på konferansen blir i år rettet mot barn og unge og vil være spesielt relevant for sosialarbeidere som arbeider med barn og unge og som har interesse for fredelig håndtering av konflikter.
– Det er et stort potensial for å bruke metoden i skolene, på fritidsarenaer og i hjelpeapparatet, sier hun.
Annemieke Wolthius fra Nederland vil gjeste konferansen. Andre foredragsholdere blir blant annet Gunhild Solem fra Tygg Læring og Marlene Bruun Lauridsen ved RVTS Nord.
Flere saker
Hanna Skotheim
Rapperen ble talsmann for fagforeninga
Søk i tabellen lenger ned i saken for å finne ditt yrke.
Brian Cliff Olguin / Ole Palmstrøm / Håvard Sæbø
Sjekk lønna i over 360 yrker. Dette tjener sosialarbeidere
Lønnsgapet mellom menn og kvinner har økt.
Jonas Sandboe
Høyest lønnsvekst i toppen bidro til økt lønnsulikhet
– Det er en klar prioritering. Jeg vil ha flest mulig lærere, sier rektor Andreas Mikkelborg.
Simen Aker Grimsrud
Rektor vil ikke ansatte miljøterapeuter: – Lærerne er de viktigste på skolen
Det varierer hvor mange skoler som har miljøterapeut og hvor mange de har, viser tall fra KS. (Illustrasjonsfoto).
Hanna Skotheim
4 av 10 skoler har ikke miljøterapeut: – Verre enn vi trodde
Mange får hjelp med økonomien av en verge. Men ensomheten må de takle selv. (Illustrasjonsfoto).
Gorm Kallestad / NTB

