Unngikk streik: Dette er de nye lønnstilleggene for kommuneansatte
– Vi fikk til slutt et løft for alle, og det var viktig, sier FO-leder Marianne Solberg.
Brian Cliff Olguin
Saken oppsummert
simen@lomedia.no
En time på overtid natt til onsdag ble partene enige. Dermed blir det ikke streik blant kommuneansatte.
Ifølge FO vil resultatet sikre alle medlemmer økt kjøpekraft.
Opp mot 21.200 kroner
Resultatet har en økonomisk ramme på 4,4 prosent. Det er på linje med frontfaget, som er lønnsoppgjøret i den konkurranseutsatte industrien.
Lønnstilleggene i kommunene som gis fra 1. mai varierer mellom 14.500 og 21.200 kroner, avhengig av utdannelse og ansiennitet:
• Har du en treårig utdanning får du 15.200 kroner hvis du har 0 års ansiennitet. Har du 6 års ansiennitet eller mer, får du 18.000 kroner.
• Har du en stilling med krav om mastergrad får du 15.200 kroner hvis du har 0 års ansiennitet. Har du 6 års ansiennitet eller mer, får du 20.400 kroner.
Løft for alle
I tillegg får alle ansatte 1.200 eller 1.300 kroner i lønnsøkning fra 1. januar 2026.
Marianne Solberg, leder av FO, sier i en pressemelding at hun er glad for at det til slutt ble enighet i meklingen.
– Vi fikk til slutt et løft for alle, og det var viktig, sier Solberg.
FO-leder Marianne Solberg (t.v.) på vei til forhandlingsstart i lønnsoppgjøret tidligere denne våren.
Hanna Skotheim
FO er en del av LO Kommune, sammen med andre LO-forbund som har medlemmer som jobber i kommunesektoren.
For LO har det vært viktig å sikre at lavtlønte også får et godt lønnsoppgjør.
– Våre medlemmer opplever at det er tøffe økonomiske tider. I en slik situasjon er det viktig at vi har klart komme fram til en avtale som har sikret alle våre medlemmer økt kjøpekraft. Dessuten har vi fått gjennomslag for høyere tillegg for de lavest lønte, sier Mette Nord til Fagbladet. Hun er leder i Fagforbundet og forhandlingsleder i LO Kommune.
Mette Nord, forhandlingsleder for LO Kommune, er fornøyd.
Ola Tømmerås
Også arbeidsgiversiden i kommunene, KS, er fornøyd med en løsning.
– KS er glad for at vi har fått en meklingsløsning som ivaretar hele laget av ansatte i kommuner og fylkeskommuner innenfor en samlet tariffavtale, som også tar hensyn til en svært vanskelig kommuneøkonomi, sier KS’ forhandlingsleder Tor Arne Gangsø.
Flere saker
FO-nestleder Jannicke Larsen er opptatt av at det skal være én avtale i staten.
Simen Aker Grimsrud
Frykter større lønnsgap blant ansatte i staten
– Økt kjøpekraft er det viktigste for oss, sier Marit Isaksen.
Simen Aker Grimsrud
Nå starter lønnsoppgjøret på en av landets største arbeidsplasser. Dette krever FO
Barnevernspedagog Erlend Tønnesen vil hjelpe unge med å ta gode valg.
Simen Aker Grimsrud
Advarer om pengebruk blant ungdom: – Vi må våkne
Unnur Bjørk Gunnarsdottir merker at ting har blitt dyrere de siste årene.
Privat
Vernepleier Unnur håper hun får mer å rutte med
Marianne Solberg krever reallønnsvekst og uttelling for kompetanse.
Hanna Skotheim
FO-lederen krever at du får betalt for kompetansen din
Vernepleier Hilde Nina Osen og lærer Sondre Setrom er fornøyde med å jobbe på skolen i landet med flest miljøterapeuter.
Simen Aker Grimsrud

