JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Tamimas arbeidsgiver får sterk kritikk. Arbeidstilsynet kaller lovbruddene alvorlige

– Dessverre er jeg ikke overrasket, sier FO-leder Marianne Solberg.
Tamima Nibras Juhar ble drept på jobb. Sosionom og gatekunstner Roy Håvard Løseth har foreviget henne på en vegg på Kampen i Oslo.

Tamima Nibras Juhar ble drept på jobb. Sosionom og gatekunstner Roy Håvard Løseth har foreviget henne på en vegg på Kampen i Oslo.

Frode Rønning

Saken oppsummert

solfrid.rod@lomedia.no

Manglende vurdering av risikoen for å bli utsatt for vold og trusler og manglende vurdering av om det var forsvarlig å jobbe aleine. Det er to av funnene Arbeidstilsynet har konkludert med i sin foreløpige rapport, melder NRK.

Gemt AS har også sviktet på følgende punkter, ifølge NRK:

Mangelfull opplæring ved arbeid som kan medføre risiko for å bli utsatt for vold og trussel om vold

• Mangelfull informasjon ved arbeid som kan medføre risiko for å bli utsatt for vold og trussel om vold

• Manglende tiltak mot volds -eller trusselsituasjoner

• Mangler i arbeidet med å avdekke, rette opp og forebygge overtredelser av krav fastsatt i eller i medhold av arbeidsmiljøloven

• Manglende oversikt over virksomhetens organisasjon, herunder hvordan ansvar, oppgaver og myndighet for arbeidet med helse, miljø og sikkerhet er fordelt

– En oppvåkning

Tilsynet er foretatt etter at Tamima Nibras Juhar ble drept da hun var aleine på nattevakt i et botreningstiltak på Kampen i oslo. Arbeidstilsynet samarbeider tett med politiet, som etterforsker saken.

Seksjonsleder Rosmari Johnsen i Arbeidstilsynet kaller bruddene på arbeidsmiljøloven veldig alvorlige.

FO-leder Marianne Solberg setter pris på at Arbeidstilsynet er så tydelige i sin kritikk.

– Arbeidstilsynet kaller det en oppvåkning. Det håper jeg virkelig det blir, ikke bare for Gemt, men for alle arbeidsgivere, sier Solberg.

– Skorter på kunnskap og rutiner

FO-lederen er ikke overrasket over det som kommer fram.

– Dessverre er jeg ikke det. De momentene Arbeidstilsynet peker på er de samme som vi har påpekt gjentatte ganger, sier Solberg.

Hun trekker spesielt fram manglende risikovurdering og manglende forsvarlighetsvurdering av aleinearbeid.

FO-leder Marianne Solberg

FO-leder Marianne Solberg

Hanna Skotheim

– Dette har vi i FO vært opptatt av lenge, og det har selvsagt vært ekstra oppmerksomhet om det etter drapet på Kampen. Vi hører fra tillitsvalgte ute i tjenestene at det skorter både på kunnskap og rutiner, sier Solberg.

Hun oppfordrer alle arbeidsgivere til å gå i seg selv og spørre: Har vi gode nok rutiner? Hadde vi klart å fange opp dette?

– Opplever dere i FO at folk er redde for å gå på jobb etter drapet?

– Det er feil å si at folk generelt er redde for å gå på jobb, men drapet har skapt uro på en del arbeidsplasser. Vi hører fra medlemmer som har forsøkt å si fra. Utrolig nok er det fortsatt folk som får høre at såpass må de tåle hvis de skal jobbe på institusjon. Det er holdninger jeg håpet var utdødd.

Vil du få vårt nyhetsbrev? Meld deg på her

Gemt vil ikke kommentere i media

Advokat Mikkel Toft Gimse svarer NRK på vegne av Gemt AS.

Han forteller at selskapet har mottatt Arbeidstilsynets rapport.

– Gemt AS har flere merknader til utkastet, men vil sende disse direkte til Arbeidstilsynet og ønsker ikke å kommentere i media, sier han til NRK.

Selskapet har frist til 24. november med å kommentere kritikken.