Lønnsoppgjøret i gang: – Det oppleves litt som lotto
Nå skal lønna til 4.400 FO-medlemmer i Oslo kommune bestemmes. Lisbeth Norshus er bekymret for hvordan handelskrigen kan spille inn.
Lisbeth Norshus er leder for FO Oslo og er med i lønnsforhandlingene med Norges største kommune.
Hanna Skotheim
Saken oppsummert
simen@lomedia.no
I går gikk startskuddet for lønnsforhandlingene i kommunesektoren. I dag starter det for FO-medlemmer som jobber i Oslo kommune.
– Det viktigste for FO er å sikre økt kjøpekraft for alle våre medlemmer. Det mener vi best gjøres ved å fordele alt med sentrale tillegg, sier Lisbeth Norshus, som leder representerer FO i forhandlingene.
Komplisert
FO forhandler om lønn sammen med de andre LO-forbundene som har medlemmer i Oslo kommune.
Oslo kommune har et annet lønnssystem enn resten av Kommune-Norge.
– Det er mer komplisert med tanke på hvordan vi kan innrette krav som gir våre medlemmer uttelling for kompetanse i et mellomoppgjør hvor vi kun skal forhandle om penger, sier hun.
FO har 4.400 medlemmer som jobber i Oslo kommune.
Hanna Skotheim
Føler på utrygghet
En annen usikkerhet er verdenssituasjonen og tollkrig. TBU (teknisk beregningsutvalg) anslår at prisene vil stige med 2,7 prosent i 2025.
– Vi har fått et godt utgangspunkt med den økonomiske ramma fra frontfaget, men jeg må innrømme at jeg er usikker på hvor godt TBU vil treffe med anslaget for prisstigning, sier Norshus.
Dersom Oslo kommune følger resultatet i lønnsoppgjøret i frontfaget (den konkurranseutsatte industrien), vil de ansatte få en lønnsøkning på 4,4 prosent.
Godt over anslått prisstigning på varer og tjenester.
– Men alt føles utrygt med handelskriger og alt som pågår i verden. Det oppleves litt som lotto. Det er den følelsen vi sitter med, sier FO Oslo-lederen.
– Hvor trygg er du på at medlemmene vil få reallønnsvekst?
– Det er vanskelig å være helt trygg, når verden er som den er nå. Men vi har gode muligheter, sier Norshus.
Forhandlingsfristen er midnatt mellom 30. april og 1. mai.
Flere saker
Barnevernspedagog Tommy Husebye mener arbeidet med integrering må tas mer på alvor.
Aslak Bodahl
Tommy kjemper for flyktningbarna: – Vi er altfor naive
Vivian Nøstdahl jobbet som leder i en barnehage før hun ble miljøterapeut ved Stigeråsen skole. Hun har nå vært der i 14 år.
Hanna Skotheim
Vivian er den eneste miljøterapeuten på skolen: – Føler meg ikke alene
Høgskolelektor Liv Heidi Koppang leser høyt for studentene. Marthe Østerhaug liker å lytte med lukkede øyne.
Simen Aker Grimsrud
Familieterapeuter har skjønnlitteratur på timeplanen
Synne Kanestrøm har tatt over hovedtillitsvervet etter at Sissel Viken døde brått.
Hanna Skotheim
Kollega døde brått: – Det er så mange ting jeg har lyst til å spørre om
– Senteret er et kjempeviktig tilbud for de mest sårbare barna i regionen, sier sosionom Ingrid Mæland. Hun mister jobben når senteret legges ned.
Simen Aker Grimsrud
Sosionom Ingrid og kollegene mister jobben
Brus og energidrikk har tatt over for kaffe blant særlig yngre arbeidstakere. Men skammer seg over at de drikker for mye i løpet av en arbeidsdag.
Hanna Skotheim

