JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

– Du må være bevisst på at du får emosjonell juling

FO-tillitsvalgt Kjell Arne Lie er blant dem som utdannet seg til sosialarbeider etter en tøff oppvekst med en far som rusa seg.
Kjell Arne Lie har mange års erfaring fra barnevernstjenesten. Han er selv blant dem som har hatt behov for hjelp som barn og som selv har blitt en hjelper.

Kjell Arne Lie har mange års erfaring fra barnevernstjenesten. Han er selv blant dem som har hatt behov for hjelp som barn og som selv har blitt en hjelper.

Hanna Skotheim

hanna@lomedia.no

Kjell Arne Lie er FOs hovedtillitsvalgte i Horten kommune og jobber i barnevernstjenesten. Han vet om flere i yrket med en vanskelig barndom og tenker at det er for få hjelpere som er bevisste på hva det kan ha å si hvis du ikke har et avklart forhold til fortiden.

Fontene har nylig skrevet om 30 år gamle Mirjam Gregersen som vokste opp med rus, psykisk sykdom og dødsfall i familien. Hun kunne like så godt havna på en rusinstitusjon selv, men begynte i stedet å jobbe på en. Det eneste hun ville var å jobbe som sosionom, men så ble hun hjemsøkt av egen fortid. I dag tenker ikke Gregersen at hun nødvendigvis må ha et avklart forhold til egen historie for å gå videre.

– Jeg må derimot være bevisst hvilke følelser det setter i gang hos meg å jobbe med ulik tematikk, sier hun til Fontene.

Les hele intervjuet med Mirjam Gregersen her.

Høy sjanse

FO-tillitsvalgt Kjell Arne Lie, skulle gjerne sett at sosialarbeidere trenes mer i utdanningen enn det som gjøres i dag. De må blant annet bli spurt om hvordan deres egen historie vil påvirke dem i en hjelperolle. Deretter må de få mulighet til å trene på situasjoner som kan trigge minner fra egen oppvekst, mener han.

– Du må være bevisst på at du får emosjonell juling i en barneverntjeneste. Hvis du da ikke har tatt tak i egen historie, vil jeg påstå at sjansen for å bli sykmeldt er ganske høy, sier han.

Veiledning og debrief må settes i system, mener Lie. Han oppfordrer FO sentralt til å be alle tillitsvalgte om å sjekke hvor vidt veiledning og debrief er en naturlig del av arbeidshverdagen deres. Lie mener de tillitsvalgte må få den kompetansen de trenger for å kunne stille krav om dette på sin arbeidsplass.

Meningsløst

I Landsforeningen for barnevernsbarn (LFB) er det også flere av medlemmene som selv har blitt hjelpere. Det kan styreleder Cecilia Dinardi bekrefte uten at det finnes en formell oversikt. Alle styremedlemmene som har egen barnevernserfaring, er en form for hjelper i dag. Enten profesjonelt, ideelt eller begge deler. Dinardi er én av dem. 

– For mange av oss med vonde historier fra barndommen, kan det fort kjennes meningsløst å ikke få bruke våre egne erfaringer fra oppveksten til å forsøke å gjøre en forskjell som voksen. Når vi hjelper, gjør vi noe godt for andre. Da oppleves livet mer meningsfylt til tross for det vonde vi bærer med oss, sier Dinardi.

Adrian Nielsen

Hun legger ikke skjul på at det ikke er alle som alltid er tilstrekkelig rustet til å bli en hjelper. Derfor skal for eksempel alle LFB-medlemmene som blir involvert og engasjert til å jobbe med ulike temaer innen barnevern eller til å jobbe med andre medlemmer, ha en tilstrekkelig distanse til egne erfaringer. 

Flere saker

De ansatte på den psykiatriske døgnenheten i Stokmarknes er glade for at Helse Nord har snudd. De åtte sengeplassene beholdes. Bak fra venstre: Aud jørgensen, Hilde Hov, Hanne Jakobsen, Marit Berg, Vigdis Kjørstad. Foran fra venstre: Linda Dyping-Breivik, Renate Hermansen,Grete Nørve, Eirin Johannesen, Lill Mari Johnsen, Lillian Hofsøy.

De ansatte på den psykiatriske døgnenheten i Stokmarknes er glade for at Helse Nord har snudd. De åtte sengeplassene beholdes. Bak fra venstre: Aud jørgensen, Hilde Hov, Hanne Jakobsen, Marit Berg, Vigdis Kjørstad. Foran fra venstre: Linda Dyping-Breivik, Renate Hermansen,Grete Nørve, Eirin Johannesen, Lill Mari Johnsen, Lillian Hofsøy.

Hanna Skotheim

Får beholde psykiatrisk døgnenhet: – Pasientene er lettet

Merete Holme er sti­pen­diat i fagseksjon for musikkpedagogikk og musikkterapi ved Norges musikkhøgskole.

Merete Holme er sti­pen­diat i fagseksjon for musikkpedagogikk og musikkterapi ved Norges musikkhøgskole.

Anne Myklebust Odland

Kan musikk hjelpe ungdom som sliter psykisk? Det vil Merete finne ut

Christine Fredriksen ble valgt til leder i FO Agder i vår. Hun mener lønnen er for lav.

Christine Fredriksen ble valgt til leder i FO Agder i vår. Hun mener lønnen er for lav.

Anne Myklebust Odland

Christine mener egen lederlønn i FO er for lav

– Jeg skal ikke svare på vegne av enkeltmedlemmer, men samlet sett tror jeg våre medlemmer er fornøyde med at vi ikke gikk ut i streik inn i sommerferien, sier FO-leder Marianne Solberg.

– Jeg skal ikke svare på vegne av enkeltmedlemmer, men samlet sett tror jeg våre medlemmer er fornøyde med at vi ikke gikk ut i streik inn i sommerferien, sier FO-leder Marianne Solberg.

Skjalg Bøhmer Vold

FO-lederen forsvarer at det ikke blir streik i staten: – Lite sannsynlig å nå fram

Kjersti Barsok er leder for NTL, det største forbundet i LO Stat. Hun oppfordret medlemmene til å stemme nei til lønnsoppgjøret og ble hørt. Nå reagerer hun på at det ikke blir streik.

Kjersti Barsok er leder for NTL, det største forbundet i LO Stat. Hun oppfordret medlemmene til å stemme nei til lønnsoppgjøret og ble hørt. Nå reagerer hun på at det ikke blir streik.

Eirik Dahl Viggen

LO Stats medlemmer stemte nei til lønnsoppgjøret

Disse er blant dem som kunne mistet jobben hvis avdelingen legges ned: Bak fra venstre: Aud jørgensen, Marit Berg, Vigdis Kjørstad, Cathrine Martinsen. Midterste rad: Grete Nørve, Hanne Jakobsen, Renate Hermansen. Fremste rad: Lill Mari Johnsen, Eirin Johannesen, Lillian Hofsøy, Hilde Hov Linda Dyping-Breivik.

Disse er blant dem som kunne mistet jobben hvis avdelingen legges ned: Bak fra venstre: Aud jørgensen, Marit Berg, Vigdis Kjørstad, Cathrine Martinsen. Midterste rad: Grete Nørve, Hanne Jakobsen, Renate Hermansen. Fremste rad: Lill Mari Johnsen, Eirin Johannesen, Lillian Hofsøy, Hilde Hov Linda Dyping-Breivik.

Hanna Skotheim

Fryktet å miste jobbene sine. Nå kan de bli reddet i siste liten: – Jeg tror det ikke før jeg får se det