– Krig er mer enn bomber og våpen
Hva kan vi lære av sosialarbeidere som har opplevd krig?
Cossy Mutamba er samfunnsviter og kommer fra Rwanda.
Nadia Frantsen
Cossy Mutamba er fra Rwanda og kom til Norge som flyktning da hun var 26 år gammel, via FN.
– Jeg kom til Norge uten familien min. Jeg skulle ønske noen sosialarbeidere hadde spurt meg mer om hvordan det var, sier hun.
Hun er samfunnsviter med master i velferdspolitikk og jobber som veileder i Nav Porsgrunn.
Hun mener sosialarbeidere i Norge kan bli enda mer oppmerksomme på at flyktninger trenger hjelp til å snakke om det de har opplevd. Selv bodde hun over to år i et hus i Uganda uten å kunne gå ut, verken til kirke eller marked, før hun flyktet.
– Hvordan vil nordmenn takle å være flyktninger?
– Det vil være et sjokk for nordmenn å oppleve krig. Hvis nordmenn må flykte, vil det gå dårlig, for å si det sånn. Nordmenn flest har ikke opplevd å gå uten sko eller mangle mat. I Rwanda spiste vi kokt mais. Hvordan vil nordmenn klare seg uten kjøttpålegg og luksusmat?
– Hva er rådet ditt til folk dersom det skulle bli en alvorlig krise i landet?
– Gjør det beste ut av det, ta vare på barna og de eldre.
Beredskap i Norge
• En naturkatastrofe, en ny pandemi eller i verste fall krig i Norge. Hva skal du som sosialarbeider gjøre da?
• Vi blir stadig minnet om hva vi bør ha av vann, mat og medisiner på lager hjemme. Men hva gjør du hvis du er på jobb når alarmen går?
• Fontene har møtt helse- og sosialarbeidere rundt i landet og spurt hvor beredt de er.
Dora Poni Loro opplevde krig i hjemlandet Sør-Sudan og kom til Norge i 1999. Da søkte hun asyl. Hun er sosionom med master i barnevern og ansatt i barnevernstjenesten EMF i Bergen som har ansvar for enslige mindreårige flyktninger. Hun er også med i internasjonalt utvalg i FO.
Dora Poni Loro er sosionom og kommer fra Sør-Sudan.
Inger Paulsen
– Jeg er mest redd for hva redsel kan gjøre med folk. Når vi blir polarisert i holdninger, kan vi bli skeptiske mot hverandre, og hatprat og diskriminering kan øke. Krig er mer enn bomber og våpen, det er også krig i holdninger og verdier og hvordan vi behandler hverandre.
– Hvilke erfaringer har du som vi kan lære av?
– Norge er blitt et flerkulturelt land. Det er viktig at informasjon i en krise kommuniseres på språk så alle forstår. Jeg husker fra krigen i Sør-Sudan hvor viktig det var å lytte til informasjon på radio, så vi kunne gjemme oss før bombing. Representanter med ulik kulturell bakgrunn og religiøse ledere bør bli involvert i planer med beredskap. Vi må også være klar over hvilke barrierer som kan oppstå i en situasjon hvor nordmenn må flykte. Da er jeg redd for at ingen vil huske meg som sosialarbeider Dora, men en som har brun hud. I en situasjon med krig, taper vi kontroll og folk blir redde. Vi kan bli det beste og det verste.
Narges Pourzia kom som flyktning fra Iran til Norge i 1986 med barn og daværende mann. Hun er sosionom og jobbet mange år i flyktning- og inkluderingstjenesten Rælingen kommune. Nå er hun pensjonist.
Narges Pourzia er sosionom og fra Iran.
Privat
– Det var krig mellom Iran og Irak. Jeg husker godt følelsene og fasene jeg gikk gjennom da jeg kom til Norge. Jeg var trist, men samtidig glad for å komme til et trygt land. Det var sjokk og glede samtidig.
– Hvordan vil nordmenn takle å være flyktninger?
– Som alle mennesker vil nordmenn også intuitivt finne ressurser i seg selv. Men velferden nordmenn er vant til kan bli en utfordring. Kanskje vil man også kjenne på hvordan det er å måtte være avhengig av andre? Det vil merkes i stoltheten.
– Hvilke erfaringer har du som vi kan lære av?
– I et nytt land kan man føle seg udugelig og verdiløs, som en tom flaske. Man trenger hjelp til å se ressursene man har og bli møtt med kjærlighet og interesse.
Flere saker
Younas Mohammad-Roe er leder ved Barnevernvakten i Oslo. Han mener det må finnes en nasjonal døgnåpen tolketjeneste man kan henvende seg til.
Hanna Skotheim
Barnevernvakten må ringe tolker midt på natta, uten å vite hvem som er ledig for oppdrag
Sebastian Mortensen landet drømme-lærlingplassen på verkstedet til Lamborghini i København.
Hanna Skotheim
Da fagforeningen sikret ham bolig, fikk 17-åringen drømmejobben
Lene Vågslid ble barne- og familieminister 4. februar i år. Nå har hun fått Stortinget med på å fjerne kravet om master for ansatte i barnevernet.
Brian Cliff Olguin
– Et rigid masterkrav sikrer ikke kvalitet i barnevernet
Sykepleiere kan ha en arbeidshverdag med mye psykisk press.
Gorm Kallestad / NTB
Nå får du et vern mot psykisk press på jobben
T.v. Afgansk flagg under en demonstrasjon i Paris i 2021 (Arkivfoto). Moa Nyamwathi Lønning har forsket på «oktoberbarna» som forsvant.
Adrienne Surprenant/AP/NTB og Privat
17-åringene flyktet fra Norge. Moa fant dem igjen i Frankrike
Kenneth Arctander, daglig leder i RIO.
Hanna Skotheim