JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Jobber du i privat omsorg? Her er den nye lønna di

FO krever at medlemmene som jobber i private omsorgsbedrifter skal tjene like mye som kollegene i offentlig sektor. Nå mener de å ha kommet et godt steg på vei.

Hanna Skotheim

simen@lomedia.no

Etter to lange dager og netter med mekling, ble FO og Fagforbundet enige med NHO torsdag morgen om en ny tariffavtale. NHO-avtalen, eller overenskomst 453 som den heter, gjelder blant annet ansatte som jobber i Stendi AS, Human Care AS, Aberia AS, Olivia Solhaugen AS og Frelsesarmeen.

– Jeg er først og fremst fornøyd med at vi klarte å komme til enighet og slipper å ta medlemmene ut i streik, sier Ole Henrik Kråkenes, FOs representant i forhandlingene.

Ny lønnstabell

Han er fornøyd med å ha fått på plass en midlertidig lønnstabell for ansatte i private omsorgsbedrifter. Målet på sikt er å få på plass en egen tariffavtale for ansatte på disse virksomhetene.

Det som har vært spesielt med tariffavtalen, er at det er en minstelønnsavtale med kun én minstelønnssats. I den nye minstelønnstabellen er det flere trinn basert på utdanning og ansiennitet.

– Det var viktig for oss å få på plass en sentral minstelønnstabell. Selv om vi gjerne skulle sett at satsene var høyere allerede fra 1. mai i fjor, har vi bygget opp overenskomsten for fremtiden. Vi har et godt utgangspunkt for senere oppgjør, og vil fokusere på å heve satsene ytterligere, sier Kråkenes.

Den nye lønnstabellen for private omsorgsbedrifter.

Den nye lønnstabellen for private omsorgsbedrifter.

Skjermdump, fo.no

Tar innpå sykepleierne

Tariffavtalen gjelder for rundt 900 av FOs medlemmer, og FO forhandler sammen med Fagforbundet. Det var FO og Fagforbundet som brøt forhandlingene med NHO i slutten av november. Meklingen førte fram. FOs fremste krav har vært lik lønn for likt arbeid.

For to år siden endte NHO-oppgjøret i streik. Ansatte ved Stendi i Bergen streiket for å få like gode lønnsvilkår som kollegene i offentlig sektor. Den gang protesterte de ansatte mot lønnsforskjeller opp mot 100.000 kroner mellom en vernepleier og en sykepleier.

En titt på lønnstabellen i avtalen mellom Norsk Sykepleierforbund og NHO Service og Handel, viser at en sykepleier med 16 års erfaring minimum skal tjene 538.000 kroner. I den nye avtalen til FO er vernepleiere med 16 års ansiennitet sikret 516.480 kroner.

– Det er absolutt en forbedring. Vi har kommet et skritt på veien, og det var absolutt på tide, sier Kråkenes.

I tillegg til minstelønna, har mange bedrifter også lokale særavtaler som sikrer de ansatte bedre lønn.

Noen vil gå opp i lønn

Det ble også enighet om at partene i fram mot neste tariffoppgjør skal jobbe for å etablere en ny avtale, 454. Denne skal gjelde private omsorgstjenester. Det er her FOs medlemmer jobber. I dag er de på samme avtale som blant andre kinoansatte.

– Det er viktig å skille ut denne avtalen slik at vi kan sikre våre medlemmer lik lønn som sine kolleger i det offentlige og ellers i det private. Det er et riktig skritt på veien.

– Vil FOs medlemmer gå mye opp i lønn med den nye lønnstabellen?

– Noen av medlemmene har særavtaler som gjør at de ligger høyere enn minstelønnssatsene, men det er store variasjoner. For oss handler dette om at man ikke skal være prisgitt arbeidsgiver for å få en anstendig lønn.

Flere saker

De ansatte på den psykiatriske døgnenheten i Stokmarknes er glade for at Helse Nord har snudd. De åtte sengeplassene beholdes. Bak fra venstre: Aud jørgensen, Hilde Hov, Hanne Jakobsen, Marit Berg, Vigdis Kjørstad. Foran fra venstre: Linda Dyping-Breivik, Renate Hermansen,Grete Nørve, Eirin Johannesen, Lill Mari Johnsen, Lillian Hofsøy.

De ansatte på den psykiatriske døgnenheten i Stokmarknes er glade for at Helse Nord har snudd. De åtte sengeplassene beholdes. Bak fra venstre: Aud jørgensen, Hilde Hov, Hanne Jakobsen, Marit Berg, Vigdis Kjørstad. Foran fra venstre: Linda Dyping-Breivik, Renate Hermansen,Grete Nørve, Eirin Johannesen, Lill Mari Johnsen, Lillian Hofsøy.

Hanna Skotheim

Får beholde psykiatrisk døgnenhet: – Pasientene er lettet

Merete Holme er sti­pen­diat i fagseksjon for musikkpedagogikk og musikkterapi ved Norges musikkhøgskole.

Merete Holme er sti­pen­diat i fagseksjon for musikkpedagogikk og musikkterapi ved Norges musikkhøgskole.

Anne Myklebust Odland

Kan musikk hjelpe ungdom som sliter psykisk? Det vil Merete finne ut

Christine Fredriksen ble valgt til leder i FO Agder i vår. Hun mener lønnen er for lav.

Christine Fredriksen ble valgt til leder i FO Agder i vår. Hun mener lønnen er for lav.

Anne Myklebust Odland

Christine mener egen lederlønn i FO er for lav

– Jeg skal ikke svare på vegne av enkeltmedlemmer, men samlet sett tror jeg våre medlemmer er fornøyde med at vi ikke gikk ut i streik inn i sommerferien, sier FO-leder Marianne Solberg.

– Jeg skal ikke svare på vegne av enkeltmedlemmer, men samlet sett tror jeg våre medlemmer er fornøyde med at vi ikke gikk ut i streik inn i sommerferien, sier FO-leder Marianne Solberg.

Skjalg Bøhmer Vold

FO-lederen forsvarer at det ikke blir streik i staten: – Lite sannsynlig å nå fram

Kjersti Barsok er leder for NTL, det største forbundet i LO Stat. Hun oppfordret medlemmene til å stemme nei til lønnsoppgjøret og ble hørt. Nå reagerer hun på at det ikke blir streik.

Kjersti Barsok er leder for NTL, det største forbundet i LO Stat. Hun oppfordret medlemmene til å stemme nei til lønnsoppgjøret og ble hørt. Nå reagerer hun på at det ikke blir streik.

Eirik Dahl Viggen

LO Stats medlemmer stemte nei til lønnsoppgjøret

Disse er blant dem som kunne mistet jobben hvis avdelingen legges ned: Bak fra venstre: Aud jørgensen, Marit Berg, Vigdis Kjørstad, Cathrine Martinsen. Midterste rad: Grete Nørve, Hanne Jakobsen, Renate Hermansen. Fremste rad: Lill Mari Johnsen, Eirin Johannesen, Lillian Hofsøy, Hilde Hov Linda Dyping-Breivik.

Disse er blant dem som kunne mistet jobben hvis avdelingen legges ned: Bak fra venstre: Aud jørgensen, Marit Berg, Vigdis Kjørstad, Cathrine Martinsen. Midterste rad: Grete Nørve, Hanne Jakobsen, Renate Hermansen. Fremste rad: Lill Mari Johnsen, Eirin Johannesen, Lillian Hofsøy, Hilde Hov Linda Dyping-Breivik.

Hanna Skotheim

Fryktet å miste jobbene sine. Nå kan de bli reddet i siste liten: – Jeg tror det ikke før jeg får se det