JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Ivar er fornøyd med lønnsoppgjøret, men: – Jeg skjønner ikke hvorfor tillegget skal være høyere i staten

Barnevernspedagog Ivar Næss har vært lønnstaper i tre år. I år fikk kommuneansatte et skikkelig løft. Men Næss er ikke helt fornøyd.
Ivar Næss er relativt fersk i barnevernstjenesten i Asker, og er opptatt av at de ansatte må få så god lønn at de blir i tjenesten.

Ivar Næss er relativt fersk i barnevernstjenesten i Asker, og er opptatt av at de ansatte må få så god lønn at de blir i tjenesten.

Alf Simensen

simen@lomedia.no

Før årets lønnsoppgjør lovet LO-lederen å løfte kommuneansatte ekstra. De ansatte i kommunene har nemlig vært blant lønnstaperne de siste tre årene.

Ivar Næss og kollega Henning Larsen i barnevernstjenesten i Asker fortalte Fontene at økte strøm- og matpriser kombinert med lav lønnsutvikling har gjort at de må snu på krona.

– Det er ikke så mye jeg unner meg. Jeg må kutte i utgifter til hobbyer som friluftsliv og idrett. Jeg skulle gjerne kjøpt meg bedre turutstyr, men det må jeg spare noen år for å få råd til. Og sparehorisonten har blitt lengre, sa Næss.

Mer trygghet

Han var klar på at kommunalt ansatte måtte få sin rettmessige del av kaka i år. Og kommuneansatte ble prioritert.

Den økonomiske ramma på kommuneoppgjøret endte på 5,4 prosent. Det er 0,2 prosentpoeng mer enn frontfaget, og 0,5 prosentpoeng mer enn forventet prisstigning. Det vil si at de ansatte ligger an til å få en solid reallønnsøkning.

– Ut fra rammene vi hadde, syns jeg det er veldig bra. Det gir mer trygghet og framtida blir mer bærekraftig, sier Ivar Næss.

Reagerer på forskjell

Han har to bachelorgrader og kort fartstid i jobben. Han får en lønnsøkning på 27.000 kroner. Han reagerer imidlertid på at kolleger i staten med like lang utdanning og ansiennitet får 31.000 kroner. Altså 4.000 kroner mer enn han og kollegene i barnevernstjenesten.

– Vi jobber i samme bransje, med helse og sosialtjenester. Jeg skjønner ikke hvorfor lønnstillegget skal være høyere i staten. Jeg lurer på hva begrunnelsen er, sier Næss.

I kommuneoppgjøret ble de med lengst utdanning og ansiennitet prioritert. FO-leder Mimmi Kvisvik kalte det et kompetanseoppgjør. En ansatt med mastergrad og 16 års ansiennitet er du garantert et tillegg på 42.000 kroner.

«I staten fikk man et flatt kronetillegg på 31.000 kroner for alle ansatte, og en veldig tydelig lavlønnsprofil. KS-avtalen gir i større grad uttelling for kompetanse og ansvar...», svarer Mimmi Kvisvik i en epost.

Hun sier at ansatte med kort ansiennitet har vært prioritert i kommuneoppgjørene de siste årene, fordi kommunene har slitt med å rekruttere nok ansatte med relevant kompetanse.

FO-leder Mimmi Kvisvik

FO-leder Mimmi Kvisvik

Hanna Skotheim

«I år fikk vi tilbakemeldinger på at vi måtte løfte de med lengst fartstid og utdanning for å beholde dem i kommunesektoren. I tillegg ble satsene for UB-tillegg løftet fra 1. januar, noe som tar deler av lønnsrammen, men som treffer godt medlemmene våre som jobber turnus», svarer Kvisvik videre.

Ivar Næss synes det er bra at FO sikrer økt uttelling for kompetanse og ansiennitet.

– Det er for mange erfarne som slutter i barnevernssektoren, så det er et viktig tiltak for å holde på folk, mener Næss.

Vil ha fordelsordninger

Han er fornøyd med en ramme på 5,4 prosent, men ser ikke for seg at det vil bli like bra neste år. Næss håper FO kan tenke alternativt i senere tarifforhandlinger med KS. Han har blant annet fått med seg at studenter som fullfører grunnskolelærerutdanningen på normert tid kan få slettet 106.000 kroner av studielånet, mot at de jobber minst tre år som lærer.

– Fordelsordninger utover lønn som kan rekruttere folk til barnevernstjenesten og få ansatte til å bli, ønsker jeg velkommen, sier Næss.

Flere saker

– Jeg skal ikke svare på vegne av enkeltmedlemmer, men samlet sett tror jeg våre medlemmer er fornøyde med at vi ikke gikk ut i streik inn i sommerferien, sier FO-leder Marianne Solberg.

– Jeg skal ikke svare på vegne av enkeltmedlemmer, men samlet sett tror jeg våre medlemmer er fornøyde med at vi ikke gikk ut i streik inn i sommerferien, sier FO-leder Marianne Solberg.

Skjalg Bøhmer Vold

FO-lederen forsvarer at det ikke blir streik i staten: – Lite sannsynlig å nå fram

Kjersti Barsok er leder for NTL, det største forbundet i LO Stat. Hun oppfordret medlemmene til å stemme nei til lønnsoppgjøret og ble hørt. Nå reagerer hun på at det ikke blir streik.

Kjersti Barsok er leder for NTL, det største forbundet i LO Stat. Hun oppfordret medlemmene til å stemme nei til lønnsoppgjøret og ble hørt. Nå reagerer hun på at det ikke blir streik.

Eirik Dahl Viggen

LO Stats medlemmer stemte nei til lønnsoppgjøret

Disse er blant dem som kunne mistet jobben hvis avdelingen legges ned: Bak fra venstre: Aud jørgensen, Marit Berg, Vigdis Kjørstad, Cathrine Martinsen. Midterste rad: Grete Nørve, Hanne Jakobsen, Renate Hermansen. Fremste rad: Lill Mari Johnsen, Eirin Johannesen, Lillian Hofsøy, Hilde Hov Linda Dyping-Breivik.

Disse er blant dem som kunne mistet jobben hvis avdelingen legges ned: Bak fra venstre: Aud jørgensen, Marit Berg, Vigdis Kjørstad, Cathrine Martinsen. Midterste rad: Grete Nørve, Hanne Jakobsen, Renate Hermansen. Fremste rad: Lill Mari Johnsen, Eirin Johannesen, Lillian Hofsøy, Hilde Hov Linda Dyping-Breivik.

Hanna Skotheim

Fryktet å miste jobbene sine. Nå kan de bli reddet i siste liten: – Jeg tror det ikke før jeg får se det

LO i Trondheim anbefaler medlemmer om å stemme nei til LO Stats anbefalte løsning. I Oslo og i Bergen vil de ikke komme med slike råd.

LO i Trondheim anbefaler medlemmer om å stemme nei til LO Stats anbefalte løsning. I Oslo og i Bergen vil de ikke komme med slike råd.

Roy Ervin Solstad

LO-splittelsen fortsetter inn i skjebneuka: – Folk er skuffet og forbanna

Anders Gulbrandsen jobber i kriseteamet i bedriftshelsetjenesten i Avonova.

Anders Gulbrandsen jobber i kriseteamet i bedriftshelsetjenesten i Avonova.

Anne Myklebust Odland

Han ivaretar ansatte som blir syke av jobben: – Det er en trist utvikling

Frida Sponås (f.v.), Susanne Davanger og Joachim Gjelsvik gleder seg til å delta i finalen i NM Studentbedrift i dag.

Frida Sponås (f.v.), Susanne Davanger og Joachim Gjelsvik gleder seg til å delta i finalen i NM Studentbedrift i dag.

Simen Aker Grimsrud

De tre vernepleierne konkurrerer om å bli Norges beste studentbedrift