Nye ansatte:
Her får nye ansatte sin egen fadder
Lister barnevernstjeneste samarbeider med bedriftshelsetjenesten og har innført et program for å gi nye ansatte en god start.
Lister barnevernstjeneste har innført et eget program for å gi nye ansatte en god start.
Da Lene Amangalia nylig startet i et vikariat, fikk hun en perm med lesestoff og kursmateriell, og hun fikk en fadder. Det er hennes kontaktperson i tjenesten.
– Det er godt å ha en å spørre om faglige ting. Dessuten passer fadderen på å ta meg med i pauser og i det sosiale på jobb, sier hun.
Hun kommer fra en stilling i en statlig barnevernsinstitusjon.
Gruppeveiledning for nye
Alle nye som starter i barnevernstjenesten skal følge begynneropplæringen. Det innebærer å være med i gruppeveiledning med bedriftshelsetjenesten.
Det er laget et opplegg for nye fast ansatte og for dem i vikariater lengre enn seks måneder. Hensikten er å få nyansatte til å stå i jobben over tid.
Temaer de snakker om er blant annet egen bagasje i livet, maktesløshet, arbeidsrammer og tilgjengelighet, hva man blir trigget av, hvordan man er som kontaktperson, magefølelse, verdigrunnlag, trusselsituasjoner, og strategier for å stå i jobben over tid.
– Dette er nybrottsarbeid. At vi følger en mal for hvordan nye skal innlemmes i tjenesten gjør det til en suksess, sier avdelingsleder Christina Kittelsen Bakke.
Bedre tatt imot nå
Marit Wennevold Bergem jobbet i barnevernstjenesten i Lister for mange år siden. Hun sluttet og begynte igjen for to år siden.
Da hun startet første gang var det ikke et opplegg for nye ansatte.
Hun framhever som positivt at det er blitt ansatt veiledere, i tillegg til at hun har fadder.
– Jeg kan snakke med veilederen om både sak og emosjonelle belastninger. Det er en kjempestor endring fra hvordan det var tidligere, sier hun.
Hvert team i barnevernstjenesten har egen veileder. Veilederne har ingen egne saker og skal ha kjennskap til alles saker i teamet. Til sammen er det ansatt fire veiledere.
Barnevernstjenesten i Lister har prioritert veiledere framfor flere kontaktpersoner.
– Det er godt med en kollega som kan støtte underveis. Det er avgjørende, spesielt for en som er ny, sier Bergem.
Hun følger opp barn i fosterhjem og foreldrene deres.
– En dag hadde jeg en vanskelig samtale. Veilederen min visste om det og spurte meg hvordan det var. Det hjelper å ventilere og ha en som følger meg opp!
Første dag før og nå
Da Bergem startet i Lister, lå permen på pulten med alt hun skulle lese, og hun ble innlemmet i gruppeveiledning med bedriftshelsetjenesten.
– Vi snakket om de følelsesmessige belastningene og stressmestring, det var spot on!
Hun opplevde det som kontrast til da hun første gang startet i barnevernet i 2013.
Da var hun alene med tunge saker allerede den første uken. Hun ble bare i halvannet år før hun søkte seg til en annen jobb.
Christina Kittelsen Bakke, som er blitt avdelingsleder, husker henne fra den tiden. Hun glemmer ikke blikket hennes.
– Det var en voldsom start. Hun sto alene i ting i lokalsamfunnet, det ble utrygt. Jeg tenkte da at nye ansatte må tas imot på en bedre måte, sier hun.
Bergem påpeker at man som ny ønsker å vise at man får til arbeidsoppgavene.
– Selvtillit til å si fra om at noe er for mye, den er det ikke alltid man har, sier hun.
Godt pakket inn
Lene Amangalia mener hun er blitt «godt pakket inn».
– Andre steder jeg har jobbet er jeg blitt kastet ut i det med en gang. Her har det vært mye lesing de første ukene, sier hun.
Hun leser barnevernsloven og caser som viser hva som gikk rett og galt i en sak, hun ser filmer og tar ulike nettbaserte kurs. Etter to uker med lesing, spurte hun en kollega om å få være med ut for å møte en familie. Enn så lenge har hun god tid i kalenderen.
– Jeg synes det er en fin blanding av å være med ut i felt og ha tid til å lese, sier hun.
Hvor tidlig man kommer i gang, avhenger av erfaringen den nye ansatte kommer med, påpeker avdelingslederen. Hun mener det skal være rom for å ta det raskt eller sakte.
Fikk telefon
Sabrina Manneråk er sosionom og har vært i Lister barnevernstjeneste i et år. Noen dager før hun skulle begynne, ble hun oppringt av lederen.
– Vi snakket om hvor jeg skulle møte, og jeg fikk vite hvem som skulle være fadder.
Hun jobber i familieteamet som gir veiledning og tiltak i hjemmet. Hun synes lederen er god til å sette inn to personer der det er nødvendig. Det mener hun er viktig for en ny.
De tre nye forteller at de også liker at det er felles lunsj.
– Fadderen tar meg med til lunsj. Og ingen sitter med mobilen, sier Amangalia.
Spilte «Forræder» første dag
Det er lite turnover i teamet som jobber med fosterbarnsomsorg og ettervern.
Avdelingslederen tror opplæringsprogrammet fungerer. Dessuten er det viktig med et godt arbeidsmiljø, påpeker hun. Hun er opptatt av at det er et «vi» i tjenesten.
De har en «gledespatrulje». Komiteen tar initiativ til sosiale møter og turer.
De ansatte har også spilt «Forræder» – en versjon av realityprogrammet på TV2.
Første dag i ny jobb, ble Lene Amangalia med i spillet, som handler om å villede og eliminere folk i gruppen.
– Jeg fikk en rolle første dagen! Godt arbeidsmiljø det merket jeg med en gang, sier hun.
Der hun jobbet før opplevde hun at det ikke var tid til bli godt kjent før noen sluttet.