JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

FOs hovedtillitsvalgt i Bergen om knivstikkingen på Nav-kontoret: – Det har vært en veldig tung dag

Hovedtillitsvalgt i Bergen, Renathe Remes Øen, var midt i lokale forhandlinger da knivstikkingen skjedde.
Hovedtillitsvalgt i Bergen, Renathe Remes Øen, har grått mye etter at hun fikk vite om knvistikkingen på Nav Årstad.

Hovedtillitsvalgt i Bergen, Renathe Remes Øen, har grått mye etter at hun fikk vite om knvistikkingen på Nav Årstad.

Privat

hanna@lomedia.no

To ansatte på Nav Årstad i Bergen ble fraktet til sykehus etter å ha blitt knivstukket på et brukermøte mandag formiddag. Like etter klokken 15 bekrefter politiet at en av de ansatte døde av skadene hun ble påført.

Den avdøde er en kvinne i slutten av 50-årene, skriver politiet i pressemeldingen. Den andre som ble skadet, er en kvinne i midten av 30-årene. Politiet opplyser at hun er lettere skadd. De pårørende er varslet.

En mann i 30-årene ble pågrepet etter hendelsen. Arbeids- og sosialministeren Torbjørn Røe Isaksen (H) varsler nå gjennomgang av tryggheten til ansatte.

Midt i lokale forhandlinger

– Det har vært en veldig tung dag, sier Renathe Remes Øen, hovedtillitsvalgt for Fellesorganisasjonen (FO) i Bergen, kort tid før pressekonferansen med politiet mandag ettermiddag.

Hun og to andre hovedtillitsvalgte var midt i lokale forhhandlinger da hennes kollega fikk en varsel fra NRK om at to var knivstukket. Da de litt senere fikk vite at det var to Nav-ansatte som var skadet, kontaktet de arbeidsgiveren sin og fikk utsatt forhandlingene et par timer.

– Da vi fikk vite at den ene ansatte var død, fikk vi utsatt hele møte. De ønsket oss bort der de ansatte var, og her er vi nå sammen med Nav-stat, Nav kommune, byråden, etatsdirektøren, kommunaldirektøren, psykososialt helseteam, ja, full beredskap, sier Øen til Fontene.

Hun er takknemlig for at arbeidsgiveren viste forståelse og utsatte forhandlingene.

Kommentar: Ingen skal måtte tåle å frykte for livet mens de gjør jobben sin

Grått mye

Øen opplyser om at hele Nav vil være stengt i morgen.

– Da skal de Nav-ansatte få være sammen, være lei seg sammen og frustrerte. Og de skal få stille alle de spørsmålene de har. Vi vil også tilby samtaler til alle dem som trenger det. Alle vil ha ulike behov, sier Øen og legger til:

– Denne hendelsen reaktiverer tidligere hendelser hos de ansatte, som blant annet drapet ved Nav på Grorud hvor en saksbehandler døde og enkelthendelser i barnevernet.

Hun har selv grått mye i løpet av dagen. Og vært i sjokk.

– Jeg har selv jobbet i barnevernet i ti år og har i dag gjenopplevd tidligere episoder jeg har hatt. Det er klart det er tungt å vite at disse to ansatte er folk vi vet om.

– Det har vært episoder tidligere som har gått på sikkerheten til de ansatte også ved dette Nav-kontoret. Hva sier det deg når dette nå skjer?

– Vi har gjort en del risikovurderinger og vernetjenesten er tett på. Når det først skal skje, hvorfor skjer det da et sted man har vært tett på? Dette er det mange som synes er uforståelig. Men det er foreløpig for tidlig å si noe om årsaken.

– Frykter du at ansatte i Nav vil bli redde for å gå på jobb?

– Jeg tenker at det er en del pårørende til dem som jobber på Nav som kanskje vil si at det er skummelt. Og så tenker jeg at ansatte vil komme til å reflektere mye over denne situasjonen. Men akkurat her og nå er de bare i sorg.

– Tragisk

Da Fontene kontaktet FO-lederen tidligere i dag, var det enda ikke kjent at en av de ansatte døde av skadene hun ble påført. De ansatte er fortsatt samlet på et hotell i Bergen, og kan være der så lenge de ønsker.

– De ber om ro, og den roen skal vi gi dem, sier FO-leder Mimmi Kvisvik til Fontene.

Hun omtaler hendelsen som tragisk.

– Nå er det de ansatte på Nav Årstad vi tenker på, både de som er skadd og ikke. Vi tenker også på de medlemmene vi har der og over hele landet.

– Nå er det de ansatte på Nav Årstad vi tenker på, sier en tydelig preget Mimmi Kvisvik til Fontene.

– Nå er det de ansatte på Nav Årstad vi tenker på, sier en tydelig preget Mimmi Kvisvik til Fontene.

Hanna Skotheim

Har skjedd lignende episoder

Fontene har tidligere skrevet flere saker om Nav-ansatte som får trusler og som skjelles ut på jobben. I 2013 var det også en saksbehandler ved Nav Grorud som ble drept. I etterkant stilte FO flere krav til hvordan sikkerheten til de ansatte kunne ivaretas bedre.

Fontene har også tidligere skrevet om Nav Årstad i Bergen. I første halvår av 2013 ble det rapportert om 146 episoder om vold og trusler mot Nav-ansatte i Hordaland. 30 av dem kom fra Nav Årstad.

Kvisvik forteller til Fontene at de jobber med den politiske oppfølgingen av denne saken, men at de ikke ønsker å uttale seg noe mer per nå.

– På mange Nav-kontorer lever ansatte med dette i det daglige og er redd ting kan skje. Nå har vi også en bekreftelse på at det skjer.

Flere saker

De ansatte på den psykiatriske døgnenheten i Stokmarknes er glade for at Helse Nord har snudd. De åtte sengeplassene beholdes. Bak fra venstre: Aud jørgensen, Hilde Hov, Hanne Jakobsen, Marit Berg, Vigdis Kjørstad. Foran fra venstre: Linda Dyping-Breivik, Renate Hermansen,Grete Nørve, Eirin Johannesen, Lill Mari Johnsen, Lillian Hofsøy.

De ansatte på den psykiatriske døgnenheten i Stokmarknes er glade for at Helse Nord har snudd. De åtte sengeplassene beholdes. Bak fra venstre: Aud jørgensen, Hilde Hov, Hanne Jakobsen, Marit Berg, Vigdis Kjørstad. Foran fra venstre: Linda Dyping-Breivik, Renate Hermansen,Grete Nørve, Eirin Johannesen, Lill Mari Johnsen, Lillian Hofsøy.

Hanna Skotheim

Får beholde psykiatrisk døgnenhet: – Pasientene er lettet

Merete Holme er sti­pen­diat i fagseksjon for musikkpedagogikk og musikkterapi ved Norges musikkhøgskole.

Merete Holme er sti­pen­diat i fagseksjon for musikkpedagogikk og musikkterapi ved Norges musikkhøgskole.

Anne Myklebust Odland

Kan musikk hjelpe ungdom som sliter psykisk? Det vil Merete finne ut

Christine Fredriksen ble valgt til leder i FO Agder i vår. Hun mener lønnen er for lav.

Christine Fredriksen ble valgt til leder i FO Agder i vår. Hun mener lønnen er for lav.

Anne Myklebust Odland

Christine mener egen lederlønn i FO er for lav

– Jeg skal ikke svare på vegne av enkeltmedlemmer, men samlet sett tror jeg våre medlemmer er fornøyde med at vi ikke gikk ut i streik inn i sommerferien, sier FO-leder Marianne Solberg.

– Jeg skal ikke svare på vegne av enkeltmedlemmer, men samlet sett tror jeg våre medlemmer er fornøyde med at vi ikke gikk ut i streik inn i sommerferien, sier FO-leder Marianne Solberg.

Skjalg Bøhmer Vold

FO-lederen forsvarer at det ikke blir streik i staten: – Lite sannsynlig å nå fram

Kjersti Barsok er leder for NTL, det største forbundet i LO Stat. Hun oppfordret medlemmene til å stemme nei til lønnsoppgjøret og ble hørt. Nå reagerer hun på at det ikke blir streik.

Kjersti Barsok er leder for NTL, det største forbundet i LO Stat. Hun oppfordret medlemmene til å stemme nei til lønnsoppgjøret og ble hørt. Nå reagerer hun på at det ikke blir streik.

Eirik Dahl Viggen

LO Stats medlemmer stemte nei til lønnsoppgjøret

Disse er blant dem som kunne mistet jobben hvis avdelingen legges ned: Bak fra venstre: Aud jørgensen, Marit Berg, Vigdis Kjørstad, Cathrine Martinsen. Midterste rad: Grete Nørve, Hanne Jakobsen, Renate Hermansen. Fremste rad: Lill Mari Johnsen, Eirin Johannesen, Lillian Hofsøy, Hilde Hov Linda Dyping-Breivik.

Disse er blant dem som kunne mistet jobben hvis avdelingen legges ned: Bak fra venstre: Aud jørgensen, Marit Berg, Vigdis Kjørstad, Cathrine Martinsen. Midterste rad: Grete Nørve, Hanne Jakobsen, Renate Hermansen. Fremste rad: Lill Mari Johnsen, Eirin Johannesen, Lillian Hofsøy, Hilde Hov Linda Dyping-Breivik.

Hanna Skotheim

Fryktet å miste jobbene sine. Nå kan de bli reddet i siste liten: – Jeg tror det ikke før jeg får se det