JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

FO er bekymret for at lønna til medlemmene sakker akterut. Torsdag kan det bli streik

I morgen er det frist i meklingen mellom FO og Fagforbundet, og NHO. – Vi krever lik lønn for likt arbeid, sier FO-topp.
Ole Henrik Kråkenes vil at FOs 900 medlemmer som jobber i NHO-området skal få bedre lønn.

Ole Henrik Kråkenes vil at FOs 900 medlemmer som jobber i NHO-området skal få bedre lønn.

Hanna Skotheim

simen@lomedia.no

Meklingen mellom LO-forbundene FO og Fagforbundet og arbeidsgiverorganisasjonen NHO startet tirsdag. Blir ikke partene enige ved midnatt torsdag, blir 37 medlemmer av Fagforbundet og FO tatt ut i streik.

900 medlemmer berørt

NHO-avtalen, eller overenskomst 453 som den heter, gjelder blant annet ansatte som jobber i Stendi AS, Human Care AS, Aberia AS, Olivia Solhaugen AS og Frelsesarmeen.

Tariffavtalen gjelder for rundt 900 av FOs medlemmer, og FO forhandler sammen med Fagforbundet. Det var FO og Fagforbundet som brøt forhandlingene med NHO i slutten av november.

– Vi krever lik lønn for likt arbeid, og anstendige lønnsvilkår for medlemmene våre i privat sektor. Det er ingen grunn til at de skal bli hengende etter lønnsmessig, sammenlignet med dem med tilsvarende jobber i det offentlige, sa Ole Henrik Kråkenes, som representerer FO i forhandlingene.

Streiket for to år siden

For to år siden endte NHO-oppgjøret i streik. Ansatte ved Stendi i Bergen streiket for å få like gode lønnsvilkår som kollegene i offentlig sektor. Den gang protesterte de ansatte mot lønnsforskjeller opp mot 100.000 kroner mellom en vernepleier og en sykepleier.

Nå kan det gå mot en ny streik. Ole Henrik Kråkenes var skuffet over at ikke NHO imøtekom kravene fra Fagforbundet og FO da lønnsforhandlingene brøt sammen i slutten av november:

– Vi ønsket å finne en god løsning. Når ikke arbeidsgiverne møter oss på de mest vesentlige kravene våre, har vi ikke annet valg enn å bryte forhandlingene og be Riksmekleren om hjelp.

Minstelønnsavtale

NHO-avtalen er en minstelønnsavtale, som vil si at den bare har én minstelønnssats. Det betyr at det må inngås særavtaler i hver enkelt bedrift på for eksempel lønnssystem, arbeidstid og ubekvemstillegg.

– Dessverre er mange av særavtalene mangelfulle. Det gjør at lønnsvilkårene til mange av våre medlemmer ligger lavere enn offentlig sektor og ideelle aktører. Vi krevde enkelt og greit et mer rettferdig lønnssystem med en ansiennitetsstige. Derfor er jeg skuffet over at ikke NHO strakte seg lengre i kveld, sa Kråkenes.

Fagforbundet og FO vil bygge ut lønns- og ansiennitetssystemet i avtalen med høyere minstelønnssatser.

Her kan det blir streik

Dersom partene ikke finner en løsning før meklingsfristen, blir det streik fra torsdag. Av de 37 som kan bli tatt ut i streik, er to medlemmer av FO.

Følgende steder kan LO-medlemmer bli tatt ut i streik:

AURORA KINO ALTA

AURORA KINO NARVIK

AURORA KINO TROMSØ

Frelsesarmeens Hovedkvarter

Hå mottak

Stord Mottakssenter

Trondheim mottak

NBF Hovedkontor

Stiftelsen Tromsø Internasjonale Filmfestival

Haraldsplass Barnevern avd. familie og oppfølging

Flere saker

De ansatte på den psykiatriske døgnenheten i Stokmarknes er glade for at Helse Nord har snudd. De åtte sengeplassene beholdes. Bak fra venstre: Aud jørgensen, Hilde Hov, Hanne Jakobsen, Marit Berg, Vigdis Kjørstad. Foran fra venstre: Linda Dyping-Breivik, Renate Hermansen,Grete Nørve, Eirin Johannesen, Lill Mari Johnsen, Lillian Hofsøy.

De ansatte på den psykiatriske døgnenheten i Stokmarknes er glade for at Helse Nord har snudd. De åtte sengeplassene beholdes. Bak fra venstre: Aud jørgensen, Hilde Hov, Hanne Jakobsen, Marit Berg, Vigdis Kjørstad. Foran fra venstre: Linda Dyping-Breivik, Renate Hermansen,Grete Nørve, Eirin Johannesen, Lill Mari Johnsen, Lillian Hofsøy.

Hanna Skotheim

Får beholde psykiatrisk døgnenhet: – Pasientene er lettet

Merete Holme er sti­pen­diat i fagseksjon for musikkpedagogikk og musikkterapi ved Norges musikkhøgskole.

Merete Holme er sti­pen­diat i fagseksjon for musikkpedagogikk og musikkterapi ved Norges musikkhøgskole.

Anne Myklebust Odland

Kan musikk hjelpe ungdom som sliter psykisk? Det vil Merete finne ut

Christine Fredriksen ble valgt til leder i FO Agder i vår. Hun mener lønnen er for lav.

Christine Fredriksen ble valgt til leder i FO Agder i vår. Hun mener lønnen er for lav.

Anne Myklebust Odland

Christine mener egen lederlønn i FO er for lav

– Jeg skal ikke svare på vegne av enkeltmedlemmer, men samlet sett tror jeg våre medlemmer er fornøyde med at vi ikke gikk ut i streik inn i sommerferien, sier FO-leder Marianne Solberg.

– Jeg skal ikke svare på vegne av enkeltmedlemmer, men samlet sett tror jeg våre medlemmer er fornøyde med at vi ikke gikk ut i streik inn i sommerferien, sier FO-leder Marianne Solberg.

Skjalg Bøhmer Vold

FO-lederen forsvarer at det ikke blir streik i staten: – Lite sannsynlig å nå fram

Kjersti Barsok er leder for NTL, det største forbundet i LO Stat. Hun oppfordret medlemmene til å stemme nei til lønnsoppgjøret og ble hørt. Nå reagerer hun på at det ikke blir streik.

Kjersti Barsok er leder for NTL, det største forbundet i LO Stat. Hun oppfordret medlemmene til å stemme nei til lønnsoppgjøret og ble hørt. Nå reagerer hun på at det ikke blir streik.

Eirik Dahl Viggen

LO Stats medlemmer stemte nei til lønnsoppgjøret

Disse er blant dem som kunne mistet jobben hvis avdelingen legges ned: Bak fra venstre: Aud jørgensen, Marit Berg, Vigdis Kjørstad, Cathrine Martinsen. Midterste rad: Grete Nørve, Hanne Jakobsen, Renate Hermansen. Fremste rad: Lill Mari Johnsen, Eirin Johannesen, Lillian Hofsøy, Hilde Hov Linda Dyping-Breivik.

Disse er blant dem som kunne mistet jobben hvis avdelingen legges ned: Bak fra venstre: Aud jørgensen, Marit Berg, Vigdis Kjørstad, Cathrine Martinsen. Midterste rad: Grete Nørve, Hanne Jakobsen, Renate Hermansen. Fremste rad: Lill Mari Johnsen, Eirin Johannesen, Lillian Hofsøy, Hilde Hov Linda Dyping-Breivik.

Hanna Skotheim

Fryktet å miste jobbene sine. Nå kan de bli reddet i siste liten: – Jeg tror det ikke før jeg får se det