Barnevernet i Oslo granskes
Bydelssammenslåing og ny finansieringsordning har skapt vansker for barnevernet i Oslo. Nå skal tjenesten granskes for å se om det er begått lovbrudd.
”Flere barn og unge i Oslo har ikke har fått den hjelp de har krav på etter loven, og til riktig tid”.
”Hjelpetiltak i barnevernet er blitt forsinket av økonomiske grunner”
”Faglige vurderinger tilsidesettes av økonomiske hensyn i noen bydeler.”
”Barnevernet skjuler omsorgssvikt i Oslo”
Dette er påstander hentet fra oppslag blant annet i Aftenposten og Dagsavisen de siste ukene. Det er påstander som disse som er bakgrunn for at partiene i bystyret nylig gikk ut og krevde en granskning for å undersøke om det har skjedd lovbrudd. Kontrollutvalget har sluttet seg til kravet, og skisse for et prosjekt skal være klar i slutten av august. Omleggingen av finansieringsordningen har fått mye av skylden for problemene i Oslo. Blant annet legger FO-tillitsvalgt Pål Andreassen skylden på denne omleggingen for at barneverninstitusjonene i hovedstaden nå opplever en ren lederflukt. Den nye ordningen med stykkpris har gjort situasjonen uholdbar for de ansatte i barnevernet, hevdet han i et intervju med Fontene nylig.
Fafo-rapport En nylig framlagt Fafo-rapport antyder også at omleggingen av finansieringsordningen kan ha bidratt til problemene, selv om forskerne uttrykker seg noe mer forsiktig: ”Enkelte aspekter ved denne omleggingen og en del hendelser uavhengig av denne kan ha bidratt til at situasjonen ikke er blitt lettere”, heter det i rapporten. Rapporten peker også på at bydelssammenslåingen i 2004 har tatt mye oppmerksomhet for mange av barneverntjenestene. Enkelte barnevernstjenester har flyttet kontoret hele tre ganger i løpet av fjoråret. Det har naturlig nok gjort det vanskelig å etablere nye måter å jobbe på. Enkelte barnevernstjenester har også fått redusert antall stillinger ved sammenslåingen, samtidig som saksmengden ikke har gått ned, men kanskje tvert imot økt, påpeker rapporten.
Godt å se at det nytter Det er både bra og viktig at barneverntjenesten i Oslo nå skal granskes, mener 3.nestleder i FO, Ingri-Hanne Brænne. Det er mange stemmer som er kommet fram den senere tida, både fra ansatthold og dels også fra brukerhold, påpeker hun. Brænne synes FO, og spesielt FO i Oslo har gjort en god jobb i å få satt fokus på problemene. Hun er spesielt godt fornøyd med innsatsen FO-tillitsvalgte gjorde under den åpne høringen som ble arrangert nylig. Nå ser hun fram til å få en undersøkelse på bordet:
– Det er positivt at vi nå får en undersøkelse som kanskje kan være med og tegne et mer nyansert bilde av utfordringene. Det kan være greit å få hevet seg litt fra individfokuset og over på bydel og kommune. Trolig er ikke stykkprisen eneste årsak til problemene. Bildet er nok noe mer sammensatt enn det, sier Brænne.