Ingen streik for LO-forbundene i staten. På vei mot én avtale i staten igjen
LO Stat er enige med staten om ny tariffavtale. Akademikerne og Unio går i streik.
Egil André Aas, leder i LO Stat.
Ole Palmstrøm
Saken oppsummert
anders@lomedia.no
Akademikerne og Unio går i streik, men LO Stat har sagt ja til en løsning i statsoppgjøret.
LO Stat-leder Egil André Aas sier de har tatt konsekvensen av at like avtaler har vært det høyest prioriterte kravet fra medlemsforbundene, og dermed sagt ja.
– Dette har vært det vanskeligste oppgjøret i min tid som LO Stat-leder. Vi måtte ta noen tunge valg, men tilbakemeldingene fra medlemmer og tillitsvalgte før dette oppgjøret har vært at det viktigste er å komme tilbake til likelydende tariffavtaler, der forhandlinger skjer i samme rom, og alle statsansatte ivaretas, sier Egil André Aas, leder i LO Stat.
Han legger til at veien tilbake til like avtaler kommer med en pris, og at de har måttet oppgi andre viktige krav.
– Totalen i dette meklingsresultatet er imidlertid noe vi har grunn til å være tilfreds med, og flertallet i forhandlingsdelegasjonen stemte ja, sier Aas.
Dette er hovedpunktene i det LO Stat har sagt ja til:
• Lønnsoppgjøret er innenfor frontfaget på 5,2 prosent.
• Fordelingen sentralt/lokalt 25/75
• Sentralt generelt tillegg på 0,75 % til alle
• Lokal avsetning på 2,15 % av lønnsmassen i den enkelte virksomhet
• En hovedtariffavtale som har med regler for minstelønn og godskriving, og legger til rette for at vi igjen kan få likelydende hovedtariffavtaler i staten.
I oppgjøret for ansatte i Oslo kommune mekles det fortsatt på overtid.
Flere saker
Gatekunstner Roy Håvard Løseth har foreviget Tamima på en vegg på Kampen i Oslo.
Frode Rønning
Vedtatt pålegg mot arbeidsgiveren etter Kampen-drapet
Elin Dingstad, Pia Frog Mandt og Joakim Næss diskuterer hvordan litteratur gjør dem til bedre fagpersoner.
Hanna Skotheim
Familieterapeutene: – Vi blir bedre fagpersoner av å lese romaner
Kristin Berg er klinisk sosionom og familieterapeut.
Sanden Media
Blinde Kristin om lovendring: – Jeg vil bidra i arbeidslivet uten å slite meg ut
Julefesten for tidligere barnevernsbarn bringer fram gode og såre følelser og er noe av det fineste familieveileder Maja Mugaas (t.h) er med på hvert år.
Hanna Skotheim
Julefest med tidligere barnevernsbarn: – Det fineste jeg gjør i året
Senterpartiets Kjersti Toppe (Sp) mener Nav er i krise.
Skjalg Bøhmer Vold
Senterpartiet vil dele Nav i to: – Arbeidet må starte straks
Hanne Glemmestad er utdannet sosionom og har tidligere vært Nav-leder.
Hanna Skotheim

