Ingen utfordrer Marianne Solberg som lederkandidat. Se hvem hun trolig får med på laget
Dyktige og engasjerte enkeltpersoner og et godt lag som kan utfylle hverandre. Slik beskriver valgkomiteen sin enstemmige innstilling.
Marianne Solberg er klar for å overta som forbundsleder.
Sissel M. Rasmussen
Saken oppsummert
solfrid.rod@lomedia.no
Nestleder Marianne Solberg sa til Fontene i april at hun stiller seg til disposisjon for ledervervet når Mimmi Kvisvik går av på landsmøtet i november. Fontenes ringerunde til fylkesavdelingene viste at Solberg har solid støtte i organisasjonen.
Einar Ingebrigtsen, leder i valgkomiteen, sier at de ikke har mottatt andre forslag til ledervervet. Det samme gjelde vervene som leder av barnevernspedagogenes og vernepleiernes profesjonsråd. Både Ole Henrik Kråkenes og Marit Selfors Isaksen, som har disse vervene i dag, stiller til gjenvalg.
– Vi mener det er en styrke for forbundet at tre av fem stiller til gjenvalg. At det ikke har kommet andre forslag tolker vi som et uttrykk for at disse tre har god støtte ute i FO-land, sier Ingebrigten.
Derimot har komiteen fått inn flere forslag på personer som avdelingene mener kan fylle vervene som nestleder og leder for profesjonsrådet for sosionomer. De har falt ned på Lisbeth Grandalen og Ina Libak
Lisbeth Grandalen
Adrian Nielsen
Lisbeth Grandalen har lang fartstid som sosionom, var tidligere fylkesleder i FO Oppland og jobber nå i LO Innlandet.
– Hun framstår som veldig kunnskapsrik og kreativ, og har et brennende hjerte. Vi er overbevist om at hun vil fylle rollen som nestleder på en god måte, sier Ingebrigtsen.
Ina Libak er mest kjent som tidligere AUF-leder og jobber nå med sosialpolitikk i FO.
– Hun har et bredt kontaktnett og en voldsom glød for faget. Vi mener det kompenserer for en mer begrenset yrkeserfaring som sosionom. Hun har dessuten grådig gode skussmål som sosionom, forteller Ingebrigtsen.
Ina Libak
Hanna Skotheim
– Har det vært vanskelige valg?
– Ikke så veldig vanskelig, men det har handlet om å veie ulike styrker opp mot hverandre, og vi har lagt vekt på å sette sammen et lag der de enkelte utfyller hverandre og kan jobbe godt sammen framover. Vi var enstemmige på den innstillingen.
Valget avholdes lørdag 18. november, som er landsmøtets nest siste dag.
Einar Ingebrigtsen
Helge Skodvin
Valgkomiteens innstilling:
Leder: Marianne Solberg (vernepleier)
Nestleder: Lisbeth Berntsen Grandalen (sosionom)
Medlem av AU og leder for profesjonsutvalget for vernepleiere: Marit Selfors Isaksen
Medlem av AU og leder for profesjonsutvalget for barnevernspedagoger: Ole Henrik Kråkenes.
Medlem av AU og leder for profesjonsutvalget for sosionomer: Ina Libak
Flere saker
Simen Gelius Eikje og Hilde May Kavlie Saltvedt har fått stor tillit hos ungdommene i Haugesund. – De kaller oss O.G.
Simen Aker Grimsrud
– Vi ser barn ned i 10-årsalderen som ruser seg
Hanna Skotheim
Drept på jobb: Tamima er hovedparole på kvinnedagen
Barnevernspedagog Tommy Husebye mener arbeidet med integrering må tas mer på alvor.
Aslak Bodahl
Tommy kjemper for flyktningbarna: – Vi er altfor naive
Vivian Nøstdahl jobbet som leder i en barnehage før hun ble miljøterapeut ved Stigeråsen skole. Hun har nå vært der i 14 år.
Hanna Skotheim
Vivian er den eneste miljøterapeuten på skolen: – Føler meg ikke alene
Høgskolelektor Liv Heidi Koppang leser høyt for studentene. Marthe Østerhaug liker å lytte med lukkede øyne.
Simen Aker Grimsrud
Familieterapeuter har skjønnlitteratur på timeplanen
Synne Kanestrøm har tatt over hovedtillitsvervet etter at Sissel Viken døde brått.
Hanna Skotheim
Kollega døde brått: – Det er så mange ting jeg har lyst til å spørre om
Valgkomiteens innstilling:
Leder: Marianne Solberg (vernepleier)
Nestleder: Lisbeth Berntsen Grandalen (sosionom)
Medlem av AU og leder for profesjonsutvalget for vernepleiere: Marit Selfors Isaksen
Medlem av AU og leder for profesjonsutvalget for barnevernspedagoger: Ole Henrik Kråkenes.
Medlem av AU og leder for profesjonsutvalget for sosionomer: Ina Libak

