Somaliske kvinner mot barnevernet
Drøye 50 somaliske kvinner demonstrerte mot barnevernet i Oslo fredag. Med parolene «Stoppe å ta våre barn» og «Vi vil ha frihet» anklaget de barnevernet for manglende kulturforståelse.
Demonstrasjon. Somaliske kvinner demonstrerte mot barnevernet fredag ettermiddag. Demonstrasjonen endte opp utenfor Barne- og likestillingsdepartementets kontorer. Kvinnene mener barnevernet har for liten kulturforståelse.
Hans Henrik Torgersen
Saken oppsummert
hans.henrik@lomedia.no
Med taktfaste rop marsjerte kvinnene fra Grønland gjennom sentrum av Oslo, før de endte opp utenfor kontorene til Barne- og likestillingsdepartementet i Oslo.
Les også: Demonstrerte mot barnevernet
En av demonstrantene, Tasmia Abdifatah, sier denne gruppen ikke lenger har noen tillit til barnevernet.
– Vi føler at de ikke har nok kunnskap om vår kultur. Det er flere her som har mistet barna sine, og det største problemet er at de blir plassert hos folk som kommer fra en annen kultur, sier hun.
– De beholder barna, og blir plassert hos folk med en annen religion, og de mister kontakt med sin egen kultur og religion, sier Abdifatah.
Ifølge henne er det ikke en sterk organisering bak demonstrasjonen, men det er personer som har negative erfaringer med barnevernet.
Les også: Barnevernet utløste global protest
– Vi ønsker at Regjeringen og politikerne tar dette på alvor. Vi vil at det skal skje noe med barnevernet, og det håper vi at vi får til, sier Abdifatah til Fontene.
Også tidligere har somaliske kvinner demonstrert mot barnevernet. Les mer om den saken her.
Fontene har vært i kontakt med Barne- og likestillingsdepartementet, men politiske ledelse der ønsker ikke å kommentere demonstrasjonen.
Flere saker
Barnevernspedagog Tommy Husebye mener arbeidet med integrering må tas mer på alvor.
Aslak Bodahl
Tommy kjemper for flyktningbarna: – Vi er altfor naive
Vivian Nøstdahl jobbet som leder i en barnehage før hun ble miljøterapeut ved Stigeråsen skole. Hun har nå vært der i 14 år.
Hanna Skotheim
Vivian er den eneste miljøterapeuten på skolen: – Føler meg ikke alene
Høgskolelektor Liv Heidi Koppang leser høyt for studentene. Marthe Østerhaug liker å lytte med lukkede øyne.
Simen Aker Grimsrud
Familieterapeuter har skjønnlitteratur på timeplanen
Synne Kanestrøm har tatt over hovedtillitsvervet etter at Sissel Viken døde brått.
Hanna Skotheim
Kollega døde brått: – Det er så mange ting jeg har lyst til å spørre om
– Senteret er et kjempeviktig tilbud for de mest sårbare barna i regionen, sier sosionom Ingrid Mæland. Hun mister jobben når senteret legges ned.
Simen Aker Grimsrud
Sosionom Ingrid og kollegene mister jobben
Brus og energidrikk har tatt over for kaffe blant særlig yngre arbeidstakere. Men skammer seg over at de drikker for mye i løpet av en arbeidsdag.
Hanna Skotheim

