Velferdskonferansen:
Må tenke nytt om arbeidslivet i Skandinavia
Hvor går utviklingen for arbeidslivet i Skandinavia? Det var ett av flere spørsmål som ble tatt opp på Velferdskonferansen tirsdag.
Paneldeltakerne Daniel Suhonen (f.v.), Steffen Handal, Ninna Thomsen og Vibeke Hammer Madsen.
Ines Margot Zander
Saken oppsummert
Ines.Zander@lomedia.no
Andre dag av den skandinaviske velferdskonkurransen ble sparket i gang med samtalen «Leve for å arbeide, eller arbeide for å leve?». Står den nordiske modellen for fall, spurte arrangørene.
I panelet satt representanter for både norsk, svensk og dansk arbeidsliv, og til tross for flere uenigheter, var alle tydelige på at det er nødvendig å tenke nytt for å sikre framtidas arbeidsliv.
– Vi har en felles kamp om å organisere arbeidslivet best mulig. Det er i alles interesse, sa Steffen Handal, leder i Utdanningsforbundet, fra talerstolen.
To veier videre
Svenske Daniel Suhonen, som er leder av tenketanken Katalys, snakket om den kampen fagforeningene og progressive røster har ført for å utjevne maktskiller i arbeidslivet de siste 70-80 åra. Han sa at han ser for seg to mulige veier videre for arbeidslivet.
– Enten fortsetter utviklingen mot lavere organiseringsgrad og fortsatt privatisering, eller så bryter vi dagens utvikling og skaper en annen vei, sa Suhonen.
I tillegg til Handal og Suhonen besto panelet av administrerende direktør Vibeke Hammer Madsen i Hovedorganisasjonen Virke og Ninna Thomsen, Sunnhets- og Omsorgsborgermester i København, fra Socialistisk Folkeparti.
De to kvinnene representerte arbeidsgiversiden i debatten.
Den skandinaviske velferdskonferansen i Oslo 15. november.
Ines Margot Zander
Bekymret for tenketanker
Paneldeltakerne ble alle utfordret på nettopp de to mulige scenarioene Suhonen la fram i sitt innlegg.
Thomsen oppfordret i sitt svar til nytenkning, og Madsen i Virke snakket om hvor viktig det er å følge med i framtidas utvikling.
– Det det dreier seg om til syvende og sist for oss i Virke, er hvordan vi kan være med på å skape flere lønnsomme arbeidsplasser, sa hun.
– Vi trenger nye måter å tenke på, og vi må samarbeide, fortsatte Madsen.
– Hvordan skal vi få mer makt? Det er jo det dette handler om, sånn jeg hører deg. Jeg er ganske sikker på at makten vår ligger i legitimiteten til medlemmene, mente Handal.
– Jeg frykter at vi ikke vil klare å stå mot presset hvis man ikke organiserer seg i fagbevegelsen, men for eksempel i tenketanker. Jeg er litt bekymret for at tenketanker med svak forankring til medlemsnivået kan forstyrre den kraften fagforeninger har, sa Handal, og oppfordret fagbevegelsen til å tørre å gå utenfor komfortsonen.
– Heller enn å være opptatt av hva arbeidsgivere og kommersielle krefter vil, må vi samle oppslutning om de løsningene vi mener er gode, fortsatte Utdanningsforbundets leder.
Flere saker
Førsteamanuensis ved Høgskulen i Volda, Reidar Haug, har undersøkt praksisen ved behandlingsinstitusjoner i barnevernet.
Jacob Stærk
– Hvilket tilbud du får, avhenger av hvor i landet du bor
Michael André Langeby i samtale med barne- og familieminister Lene Vågslid. I midten sitter medstudent Marius Paulsen.
Simen Aker Grimsrud
Flere velger barnevern: – Jeg vil gjøre noe samfunnsnyttig
Hvem har mest peil på fotball blant sosialarbeidere? Det vil Ole-Henrik Kråkenes finne svaret på.
Hanna Skotheim
– Vil finne sosialarbeidernes svar på Ståle Solbakken
Ellen Syrstad har ledet et forskningsprosjekt om hvordan foreldre følges opp etter en omsorgsovertakelse.
Anne Myklebust Odland
– Vi har et etisk ansvar for foreldre som blir fratatt omsorg for barn
Hanna Skotheim
Hun tar imot voldsutsatte menn som ruser seg
Yexterly Milagros Veloz Brito skal bli sosionom.
Solfrid Rød

