Horne må bli barnevernets forsvarsminister, ber FO Hedmark
– Hvis kritikken haglet fra inn- og utland mot en annen offentlig etat, ville politikerne stått opp for de ansatte, sier leder i FO Hedmark, Olav Neerland.
ETTERLYSER TYDELIGHET: Olav Neerland, fylkesleder FO Hedmark, ser gjerne at barneminister Solveig Horne tydeligere støtter de ansatte i barnevernet.
Ylva Seiff Berge
Saken oppsummert
solfrid.rod@lomedia.no
Neerland og resten av styret i FO Hedmark har sendt brev til barne- og likestillingsminister Solveig Horne (FrP). De ber om at norske myndigheter oftere og tydeligere støtter de ansatte i barnevernet, som i det siste har vært i hardt vær.
Les mer: 2000 demonstrerte i Sacramento (fontene.no 18.4.2016)
– Håpløst aleine
Neerland mener de ansatte blir håpløst aleine på grunn av taushetsplikten.
– Kritikken er ofte usaklig og lite konstruktiv, ikke minst i sosiale medier, påpeker Neerland.
Han trekker fram et lokalt eksempel: Barnevernskritikere la nylig ut kontaktinformasjon til alle ansatte i barnevernet i Stange kommune.
– Det gjøres feil i alle yrker. Når det rettes sterk kritikk mot enkeltsaker, skjønner jeg at man som borger kan begynne å lure. Men det er mye som ikke kommer fram på grunn av taushetsplikten, sier fylkeslederen.
Les mer: Demonstrerte mot barnevernet (fontene.no 16.4.2016)
Vurderer brev til lokale politikere
FO Hedmark etterlyser også støtte fra lokale politikere, men har i første omgang henvendt seg til statsråden.
«Overordnet har statsråden ansvar for at barnevernet i kommunene har et kompetent og ikke minst godt nok bemannet barnevern. Når usaklig kritikk fra inn- og utland rammer barnevernet med full tyngde, etterlyser FO Hedmark tydeligere og oftere støtte fra barne- og likestillingsminister Solveig Horne», heter det i brevet.
Les mer: Barnevernet utløser global protest (fontene.no 14.4.2016)
– En av våre hovedprioriteringer
Statsråd Horne har ikke vært tilgjengelig for kommentar. Statssekretær Kai-Morten Terning (FrP) skriver følgende i en e-post til Fontene:
«Jeg synes det er synd at FO Hedmark opplever at vi ikke støtter dem nok. Å forbedre barnevernet er en av våre hovedprioriteringer. Statsråden understreker ofte det gode arbeidet barnevernet gjør, og anerkjenner at de barnevernsansatte har en krevende jobb. Vi vet også at 8 av 10 foreldre er fornøyde med barnevernet og det viser at de ansatte gjør en god jobb for mange av de familiene som trenger hjelp fra barnevernet».
Flere saker
Tove Lid i Flyktningtjenesten i Molde og Lisa Linnea Erdal fra PST
Erik Birkeland
Sosialarbeidere i møte med PST om spionasje
Kari Sjøhelle Jevne og Lotte Cathrin Andersen har sett på hvordan barnevernet kan hjelpe barn og unge med skadelig seksuell atferd.
Hanna Skotheim
Barns seksualitet: – Ansatte redde for å begå feil
Målet vårt er å sikre at ansatte i risikoutsatte yrker og helsesektoren lettere får godkjent skader som oppstår i arbeid, sier Henriette Jevnaker.
Martin Guttormsen Slørdal
Nå kan flere få erstatning for skader på jobb: – Enormt gledelig
Ida Rise var en av sju ansatte som sa opp jobben i Stendi Midt i 2021.
Trond Haugan
Ida ble forsøkt kvalt – fikk ikke dra hjem
LO Stat-leder Elisabeth Steen Onshus er glad for at medlemmene har godkjent resultatet fra lønnsoppgjøret.
Kjersti Binh Hegna
Ansatte i staten sier klart ja til årets lønnsoppgjør
Den kriminelle lavalderen i Sverige senkes ikke til 13 år likevel, men kanskje 14?
Kjersti Binh Hegna

