...
ENDELIG: FO-tillitsvalgt Grethe Helen Jenssen sine medlemmer får endelig noe uttelling for sine videreutdanninger. Foto: privat

FO-medlemmer får 20 000 ekstra

FO-medlemmer på St. Olavs hospital HF i Trondheim får nå opptil 20 000 i lønnstillegg for etter- og videreutdanning. Men tillitsvalgt Grethe Helen Jenssen har svelget noen kameler.

Mia Paulsen
Mia Paulsen, Fontene Profil E-post
Publisert 12.01.2012 kl 11:49 Oppdatert 01.02.2012 kl 10:08

Tips en venn på e-post:

Tillegg til høgskolegruppene

  • 5 000 ekstra for videreutdanning på minimum tre måneder eller 15 studiepoeng
  • 10 000 ekstra for videreutdanning på minimum seks måneder eller 30 studiepoeng
  • 15 000 ekstra for videreutdanning på ni måneder eller 45 studiepoeng
  • 20 000 ekstra for videreutdanning på ett år eller 60 studiepoeng
  • 20 000 for klinisk godkjenning
  • 20 000 for master/hovedfag
  • 40 000 for doktorgrad
  • Med unntak av doktorgrad får ingen mer enn 20 000 selv om de har flere etter- og videreutdanninger
  • Kompetansetilleggene blir gitt for kompetanse som det ikke tidligere er gitt kompensasjon for, eller tillegget er spist opp av generell lønnsutvikling.

FO-medlemmer med videreutdanning tilsvarende 60 studiepoeng (og mastergrad, klinisk videreutdanning eller annen videreutdanning) får et ekstra lønnstillegg på 20 000 fra 1. januar i år. Disse kompetansetilleggene legges på toppen av grunnlønna.

1.225 mill.

Tillitsvalgt Grethe Helen Jenssen er totalt sett fornøyd.

– Vi fikk ut totalt 1.225 millioner for våre medlemmer, og det utgjør 2.11 prosent av vår egen lønnsmasse i foretaket. Det er mye, sier hun.

Alle helseforetakene i arbeidsgiverforeningen Spekter har hatt kartlegging av ansattes kompetanse. Forhandlingene er basert på resultatet av kartleggingen. Tillitsvalgte kartla og stilte krav for medlemmer som ikke var kartlagt av arbeidsgiver.

Tak på 20 000

Men det er satt tak på 20 000, og det betyr at folk med flere videreutdanninger bare får uttelling for den ene, noe som Jenssen ikke er fornøyd med. En kombinasjon av videreutdanninger er ikke uvanlig blant FO-medlemmer i helseforetakene.

Tar fra rammen

Grethe Helen Jenssen forteller at forhandlingene er en del av årets tarifforhandlinger, og at tilleggene tas fra rammene for årets tariffoppgjør.

– Jeg er usikker på om det er fornuftig å gjøre det på denne måten. Det kan være en ulempe å bruke opp pengene før vi vet hva rammene blir. Hvordan dette vil virke, vet vi ikke før vi ser resultatene av oppgjøret i sin helhet, sier hun.

Ingen negative

FOs medlemmer utmerker seg med en stor andel som har videreutdanninger, og det har vært stor frustrasjon over at de ikke har fått uttelling for sine utdanninger. Nå har dermed FO fått uforholdsmessig større andel enn andre LO-forbund, som f. eks. Fagforbundet.

Grethe Helen Jenssen sier det ikke har vært negative reaksjoner fra de andre forbundene. Og foreløpig er det bare positive tilbakemeldinger fra medlemmene.

Ikke til nyansatte

Men hun er bekymret over at tilleggene bare blir gitt til de som har blitt kartlagt. Nyansatte blir dermed holdt utenfor. Heller ikke denne betingelsen er Jenssen tilfreds med.

– Dette skaper utilsiktede forskjeller. FO må jobbe videre med det, sier Grethe Helen Jenssen.

Flertallet brøt

Forhandlingene ble avgjort lokalt i ni helseforetak.

Forhandlingene i 12 av foretakene endte med brudd lokalt, og disse forhandlingene ble i går sluttført med bistand fra FO sentralt.

Mest lest nå

...

76 vil bli barneombud

Flott med så mange søkere, synes Ellen Galaasen fra FO-ledelsen. Les mer

...

Tilknytning trumfer blodsbånd

Små barn har ikke tid til å vente på at foreldrene forbedrer sin omsorgsevne, konkluderer Raundalen-utvalget. Og anbefaler å senke terskelen for barnevernets inngripen. Les mer

...

Faugli kan bli FO-topp

Vernepleier Tone Faugli er kandidat til å bli valgt inn i FO-ledelsen. Les mer

...

Boligmangel punkterer rusbehandlingen

Sandnes har ikke bolig til sine rusavhengige. Da kan hele sykehusbehandlingen være bortkastet. Les mer


KONTAKT OSS

Telefon: 23 06 33 97
Faks: 23 06 11 11
E-post: Redaktøren
Besøk: Møllergata 39 (7. etasje), Oslo
Post: Fontene, Postboks 231 Sentrum, 0103 Oslo

ANNONSER

Annonseansvarlig: Bente Semb
Telefon: 46 80 93 53
Telefaks: 94 76 20 18
E-post: bente.semb@fo.no

REDAKSJONEN

Redaktør: Solfrid Rød
Redaksjonssekretær: Mia Paulsen
Journalister:
Vibeke Liane
Eirik Dahl Viggen

REDAKTØRANSVAR:

Fontene redigeres etter:
Redaktørplakaten
Vær Varsom-plakaten
Tekstreklame-plakaten

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.