Forhandlingene i HSH/HUK-området kom i mål i natt. Resultatet gir i hovedsak de samme økonomiske tilleggene som i KS, Spekter helse og Staten.
Utdanningspolitikken, striden om profesjonenes selvstendighet og kritikken mot ledelsen skaper debatt i FO. Følg debatten her:
Den utdanningspolitiske debatten har logiske brister. FO kan bare vinne fram ved å slå fast at dagens utdanninger ikke uteksaminerer gode nok yrkesutøvere, mener barnevernpedagog Beate Schei.
01.06.2010 - 15:07Gledelig støtte fra sosionomer 28.05.2010 - 15:15
Er barnevernsfeltet tjent med profesjonshegemonier? 28.05.2010 - 13:51
Profesjonskamp eller sosionomer på offensiven for sitt eget fag? 07.06.2010 - 11:18
FO-fellesskapet 25.05.2010 - 10:54
|
Solfrid Rød
E-post
|
|
| Publisert 18.06.2010 kl 12:08 Oppdatert 18.06.2010 kl 15:14 |
FO har i overkant av 1 000 medlemmer innenfor HSH/HUK-området (hovedorganisasjon for handel og tjenester/Helse, utdanning kultur). De fleste av dem er ansatt i barnevern- og rusinstitusjoner.
Forhandlingene omfatter totalt 30 000 arbeidstakere på sju overenskomster innen spesialisthelsetjenesten, høyskolene, kulturinstitusjoner, barnehager og helse- og sosialtjenester.
Detaljer om resultatet på de ulike overenskomstene finner du her.
Komplekse oppgjør
Utgangspunktet for forhandlingene var krevende fordi det raskt ble bestemt at
de skulle sluttføres før sommeren, mens forhandlingsresultatet i offentlig
sektor fortsatt er ute på uravstemning, forteller FOs 2 nestleder, Kjetil A
Ostling, som har sittet i LOs forhandlingsdelegasjon.
Det ble imidlertid raskt klart at begge parter var enige om å få til et resultat på samme nivå og med samme struktur som i offentlig sektor.
– Parallelliteten til korresponderende områder i offentlig sektor har blitt utfordret i tidligere oppgjør. Slik var det heldigvis ikke i år. Men det er likevel komplekse oppgjør når sju overenskomster skal vurderes opp mot staten, KS og Spekter, sier Ostling.
Forhandlingene begynte 16. juni og ble avsluttet natt til i dag.
God tone
– Det har vært en god tone gjennom forhandlingene, og partene har i fellesskap
funnet løsninger på kompliserte problemstillinger, sier forhandlingsleder
for HSH, Trine-Lise Wefald, i en pressemelding.
LO forhandler også på dette området sammen med YS, Akademikerne og Unio. Alle sammenslutningene har anbefalt forhandlingsresultat. Det skal nå ut på uravstemning, med frist 11. august.
Det er dommen kommunalt ansatte barnevernere feller over det statlige barnevernet, Bufetat. I en Fafo-rapport, som legges fram i dag, sier 7 av 10 at de blir overprøvd av statens barnevernere. Les mer
- Jeg har ikke tro på at den sammensetningen valgkomiteen har innstilt på, vil fungere for meg. Jeg kan derfor ikke påta meg fire nye år i toppledelsen i FO, sa en beveget Siv Karin Kjøllmoen til FOs landsstyre i formiddag. Les mer
Sosionomene og vernepleierne forstår ikke barnevernpedagogenes kritikk av forslaget til utdanningspolitisk plattform. Et godt styringsdokument for hele FO, mener de. Les mer
FO står i fare for å spille fallitt som profesjonsforbund, mener profilerte barnevernpedagoger. De er skuffet over ledelsens utkast til utdanningspolitisk plattform. Les mer
Barnevernet blir en av budsjettvinnerne i neste års statsbudsjett. Les mer
Klikk på forsiden for å lese siste utgave av Fontene-forskning (inkl annonser)som e-avis eller i PDF-format.
Randi Wågø Aas
Raskt tilbake
Kunnskapsbasert rehabilitering av sykmeldte
Gyldendal Akademisk
2009 Les mer